parallax background

Lenivie ti mozog? Naštartuj ho!

Cvičenie RAIN a práca s náročnými emóciami
3. marca 2022
Ja-jazyk alebo prečo niekedy hovoriť radšej o sebe
10. mája 2022
Cvičenie RAIN a práca s náročnými emóciami
3. marca 2022
Ja-jazyk alebo prečo niekedy hovoriť radšej o sebe
10. mája 2022


Ak chceme čo najdlhšie ostať vitálni, tak sa o seba musíme starať. Zväčša je väčšine z nás starostlivosť o naše fyzické zdravie celkom jasná. Ale čo mozog?

 

V jednoduchosti by sa dalo povedať, že je dôležité sa správne stravovať, dodržiavať spánkový cyklus a nezabudnúť sa hýbať. O starostlivosti o naše duševné zdravie sme sa už tiež veľa rozprávali v predchádzajúcich článkoch. Ale čo tak starostlivosť o náš mozog? Možno málo kto z nás sa zamyslel, že okrem fyzického starnutia nášho tela je tu aj starnutie orgánov. A práve mozog je jedným z tých, pri ktorom nás jeho starnutie môže vo vyššom veku „škaredo dobehnúť“ Preto v boji proti predčasnému starnutiu mozgu je dôležité ho trénovať. Takouto formou prevencie môžete znížiť riziko nástupu aj takých chorôb, ako je Alzheimerova choroba alebo demencia. Práve Alzheimer podľa WHO patrí medzi desať najčastejších smrteľných ochorení na svete. A keďže sa jedná o odumieranie nervových buniek a spojení v častiach mozgu, prvotnými príznakmi jej nástupu sú: zhoršovanie pamäti, zabúdanie mien alebo udalostí, ktoré sa nám nedávno stali alebo neschopnosť orientovať sa miestom a časom.

Možno by niekto argumentoval vtipom, že veď to nevadí, veď čo môže byť lepšie ako to, že každý deň spoznávate nových ľudí, môžete sa smiať starým vtipom a nakoniec aj zabudnete, akú chorobu to máte. To ale len na odľahčenie inak tejto veľmi závažnej choroby.

Bohužiaľ spúšťače tejto choroby, rovnako ako jej liečba, nie sú známe. Avšak vedecké štúdie ukazujú, že na ňu vplýva množstvo vonkajších faktorov. Medzi ne samozrejme patria i tie vyššie spomenuté, teda strava, pohyb a náš celkový životný štýl. Okrem toho ale môžeme predsa len ešte niečo robiť.

My sa zameriame na špecifickú činnosť, a tou je tréning nášho mozgu. Pretože práve rôzne cvičenia na pamäť, pozornosť alebo vnímavosť sú formou, ako náš mozog udržiavať v dobrej kondícii, a tak znížiť riziko jeho rýchleho starnutia. Nižšie si môžete niektoré cviky vyskúšať. Pokiaľ Vás tieto cvičenia zaujmú a chcete si trénovať svoju pamäť, neváhajte si pozrieť naše ďalšie články Mnemotechické pomôcky a Pamäťový palác na ktoré odkazy nájdete nižšie a ktoré Vám pri tréningu Vášho mozgu rovnako pomôžu.

poďme si to teda vyskúšať!

 
 
Cvičenie_pozornosť

1. POZORNOSŤ - Zistite ktorá z číslic chýba

 
Cvičenie na pamäť a pozornosť

2. PAMÄŤ A POZORNOSŤ – Priraďte správne hlavné mesto ku krajine

 

Správnou odpoveďou na prvú úlohu zameranú na pozornosť bolo číslo štyridsaťdeväť. Ak si pospájal hlavné mestá so štátmi takto: Praha - Česká republika, Sofia - Bulharsko, Tbilisi - Gruzínsko, Tripolis - Líbia, Tirana - Albánsko, Islamabád - Pakistan, Bejrút - Libanon a Saná - Jemen tak si rovnako odpovedal správne.

Teraz si vyskúšame ďalšie zaujímavé cvičenie. Volá sa farebné slová. Na obrázku sa nachádzajú slová napísané rôznymi farbami. Najskôr je vašou úlohou vysloviť farbu, ktorou je slovo napísané a nie samotné slovo. Keď sa dostanete na koniec, tak zopakujte cvičenie ešte raz ale teraz vyslovujte slovo a nie farbu.

Cvičenie farebné slová

3. FAREBNÉ SLOVÁ

Cvičenie_pozornosť2

4. POZORNOSŤ– Zisti, o akú krajinu, mesto a zviera ide

 

Ako sa ti darilo? Našiel si medzi krajinami: Líbia, Pakistan, Rumunsko, Švédsko a Holandsko? Ak áno tak ti gratulujeme! Medzi slovenskými mestami boli ukryté: Bojnice, Ilava, Prievidza, Skalica a Hlohovec. A zvieratami boli: baran, kozorožec, opica, bocian a straka. :)

Teraz si trošku precvičíme tvoju pamäť. Tvojou úlohou bude vymyslieť čo najviac slov, ktoré buď na začiatku, v strede alebo na konci obsahovať:

Cvičenie na pamäť

5. PAMAŤ

Cvičenie logické myslenie

6. LOGICKÉ MYSLENIE – Zisti, aké písmeno alebo číslica nasleduje:

 
Cvičenie_pozornosť3

7. POZORNOSŤ – Doplň riadky tak, aby obsahovali číslice od 1 po 9

 

A aké boli správne odpovede v cvičeniach 6 a 7? V logickom myslení bolo treba doplniť číslo 13 do logického radu, písmeno C do radu písmen a XX do posledného radu. Čo sa týka cvičenia sedem zameraného na pozornosť v prvom riadku chýbala číslica 8, v druhom 4, v treťom 1, v štvrtom 6, v piatom 2, v šiestom 7 a v poslednom siedmom rade chýbala číslica 1. Ak si to takto mal tak ti gratulujeme!

Ideme do finále! Tvojou poslednou úlohou bude nájsť druhú časť rovnakej tváre a spojiť ich navzájom.

Cvičenie_pozornosť4

8. POZORNOSŤ – Nájdi rovnaké tvary a pospájaj ich

 

bol si úspešný?

 

Na záver nezabudni! Pre udržanie zdravej mysle a nášho mozgu je dôležité: mať kvalitnú stravu, pretože mozog spotrebuje veľa energie, dostatok tekutín počas celého dňa, kvalitný spánok, pravidelné fyzické aktivity, pretože nimi zvyšuješ mozgovú výkonnosť, chodiť do prírody aspoň na 2 hodiny do týždňa, počas dňa – práce si dopriať pravidelné krátke mikroprestávky (5 až 10 minút). A v neposlednom rade ho aj s pamäťou trénovať, trénovať a trénovať.

Ak ťa táto téma zaujala, chceš rozvíjať svoj mozog, neváhaj si pozrieť aj ďalšie naše články spomenuté vyššie. Ide o: Mnemotechické pomôcky – poraz stres overenými technikami (mystresship.com) a Pamäťový palác – poraz stres overenými technikami (mystresship.com) . Na našom Facebooku tiež práve nájdeš niektoré mýty a fakty o našom mozgu! Budeš vedieť, čo je mýtus a čo fakt? Zistíš to tu: mystresship – Domov | Facebook . Za vaše zdieľania a like vám budeme vďační.