parallax background

Mnemotechické pomôcky

Relaxation
Ako dychové cvičenia ovplyvňujú život
15. apríla 2021
Strach a jeho vplyv na náš život
16. apríla 2021
Relaxation
Ako dychové cvičenia ovplyvňujú život
15. apríla 2021
Strach a jeho vplyv na náš život
16. apríla 2021


ŠeTri Sedem Oslov = 6378km - polomer Zeme


V poslednom článku sme sa venovali mnemotechnickej pomôcke s názvom metóda Loci alebo pamäťový palác. Taktiež ste sa vo videu mohli dozvedieť niečo o technike kľúčového slova. Keďže je ale množstvo ďalších techník, ktoré nám môžu uľahčiť život, rozhodli sme sa na niektoré z nich bližšie pozrieť. Zamerali sme sa na techniky, ktoré sa môžu zísť každému z nás v osobnom, ako i pracovnom živote. Preto sa pohodlne usaďte a spoločne sa pozrieme, akými ďalšími mnemotechnickými pomôckami si môžeme život uľahčiť.


Techniky na zapamätanie mena a tváre



Osobne sa mi pravidelne stáva, že si pri prvom kontakte nie som schopný zapamätať meno osoby, s ktorou som sa práve stretol. Verím, že veľa z vás tento problém rovnako pozná a dá mi za pravdu, že je to veľmi nepríjemné a musíte sa veľmi vynájsť, keď toho človeka chcete následne osloviť, a ani meno ani priezvisko si nepamätáte.

Častým a asi najbežnejším dôvodom zabudnutia je nedostatok pozornosti. A pokiaľ je to na akcii, kde spoznávate naraz niekoľko ľudí, ešte sa to komplikuje. Preto je dôležité veľmi pozorne počúvať a sústrediť svoju energiu na samotné mená. Vynaložte vedomé úsilie. V prípade, že ste meno dobre nerozumeli alebo nebolo vám jasné, určite požiadajte o zopakovanie. Môže sa to zdať byť nepríjemné ale dá sa to diplomaticky zahovoriť. A verte. určite je to menej nepríjemné, ako neskôr toho človeka nevedieť osloviť alebo mu meno skomoliť.

Keď meno viete, je veľmi dobrou pomôckou toto nové meno zakomponovať do konverzácie a niekoľko krát ho v nej použiť. Ak je to konverzácia viacerých ľudí, je to samozrejme jednoduchšie. „Súhlasím s tým, čo tu náš nový kolega Peťo / p. Mrkvička povedal.“ „Peťo, krásne ste to popísali.“ atď.

Tak isto pri úvode môžete využiť niečo takéto: „Rád vás spoznávam, Mária! Dávate prednosť tomu, aby som vás oslovoval Mária, alebo môžem aj Majka?“ Pri menej známom mene môžete využiť aj niečo takéto: „Sophia je veľmi pekné meno“ Neviete náhodou, aký je jeho pôvod?

Touto formou nie len nadväzujete konverzáciu, ale aj pomáhate si zapamätať samotné meno., pretože opakovanie samotného mena je kľúčom úspechu. Preto keď sa rozlúčite alebo odchádzate, nevynechajte príležitosť zopakovať to znova.

Pokiaľ sa jedná o náročnejšie meno, môžete požiadať o jeho vyhláskovanie alebo vizitku. Vizitka vám môže výrazne pomôcť najmä vtedy, ak je vaša pamäť vizuálna. Ale základom je:


opakovať, opakovať, opakovať ...



Pri menách je vhodné sa naučiť vytvárať si mentálne asociácie. Všímajte si tvár partnera a snažte sa vytvoriť si mentálne spojenie s jeho menom. Základom úspechu pri týchto vizuálnych obrazoch je spojenie tváre s menom niekoho, koho poznáte. Spoznáte nejakého Petra, tak spojíte meno s niekým blízkym. Ja napríklad so svojim otcom. :) Vytváranie mentálnych obrazov si vyžaduje úsilie na dosiahnutie účinného spojenia, ktoré posilní pamäť a umožní zapamätanie si mena a tváre.

Takisto môžete skúsiť vytvoriť typ mentálnej asociácie založenej na spojení mena s obrazom alebo slovným spojením – slovnej hračke. Tu si pomôžem jedným slovným spojením, ktoré som pri príprave tohto obsahu našiel. Napríklad taká Rafaela z marketingového oddelenia môže byť „Rafaela cara de pastel“

Taktiež môžete využiť spojenie tváre s vizuálnym kľúčom. Tu sa zameriate na špecifickú fyzickú charakteristiku osoby a snažíte sa vytvoriť vizuálnu stopu. Napríklad môžete spojiť muža s prenikavým úsmevom alebo veľkým nosom s menom Daniel s „Daniel Ricciardo“. Keďže tento pilot formule 1 má výrazný úsmev a nos, pričom si viete predstaviť malého Daniela Ricciarda na nose dotknutej osoby. :) Áno musím uznať, že sa jedná o veľmi zvláštnu techniku a môže vyzerať hlúpo, ale je veľmi účinná, pretože náš mozog si často divoké obrazy pamätá lepšie ako tie bežné. Preto sa takýto obraz ľahšie spojí s menom a tvárou.

Preto sa často v článkoch na túto tému dočítate že pri vytváraní si vlastných mnemotechických pomôcok máte používať „fóry“, čierny humor, niečo čo máte radi ale najmä sex, sex, sex, vulgárnosti, vulgárnosti, vulgárnosti, sex, sex, sex atď. Ja by som to skôr radil preformulovať na veci, ktoré sú:


kontrastné, neobvyklé a prípadne kontroverzné ...



Naši kolegovia lektori si často pre lepšie zapamätanie mien účastníkov aktivity vytvárajú „zoznamy“. Ukladajú si k menu tvár a najvýraznejšie charakteristiky osoby, ktoré si všimli. Napríklad: Jano, najväčší vtipálek v skupine, s „knírkom“ a okuliarmi. Mirka, tichá s hnedými krátkymi vlasmi a s výraznými červenými okuliarmi. Takto si vytvoríte k menu mentálnu reprezentáciu a vytvoríte si živý obraz o účastníkovi / kolegovi.

Samozrejme pre vytvorenie stopy je dôležité, tak ako sme písali na začiatku, pozrieť, pozdraviť, zopakovať a pozrieť sa znova. Aby sa meno vrylo do dlhodobej pamäte trvá proste čas. Preto čím viac si spojenie trénujete, nech je akékoľvek z tých, ktoré sme popísali, tým rýchlejšie si ho budete pamätať. V rámci niektorých štúdií sa ukázalo, že ľudia si ľahšie zapamätávajú tváre ako mená. Dôvodom by malo byť, že náš mozog si lepšie prispôsobuje vizuálne informácie. Preto v dave ľahšie nájdete tvár, ako si zapamätáte meno.

Ak si zapamätávanie tvári chcete ešte zlepšiť, zamerajte sa na konkrétny prvok. Napríklad sa môže jednať o Marekov ušný lalok ktorý je spojený s hlavou. Alebo Rišove vysoké čelo ktoré je zakončené plešatou hlavou. Ide o takzvanú jedinečnú funkciu, ktorú na osobe identifikujete. Následne ju spojíte s menom. Samozrejme tak ako pri ostatných pomôckach je dôležité jej opakovanie. Počas rozhovoru použite opätovne meno a vedome sledujte tvár. Keď sa lúčite skontrolujte meno a tvár v svojej mysli. Je to dôležité na zapamätanie si mena a jeho spojenie s tvárou a špecifickým rysom.

Muž a žena využívajúci mnemotechnické pomôcky


ČÍM VIAC ASOCIÁCII S MENOM A TVÁROU SI VYTVORÍTE, TÝM ĽAHŠIE SI ICH ZAPAMÄTÁTE A TÝM ĽAHŠIE SA POSILNIA VO VAŠEJ PAMÄTI. TAKŽE NEBOJTE SA JEDNOTLIVÉ TECHNIKY KOMBINOVAŤ.


Toto je naozaj dôležité, pretože najmä v stresovej situácii sa môže stať, že si nebudete vedieť spomenúť na vytvorenú pomôcku. Ak si neviete spomenúť ani na jednu z vytvorených pomôcok, skúste sa pýtať tieto otázky:

  • This is the 1st item
  • This is the 2nd item
  • S čím mala moja informácia alebo mnemotechnická pomôcka súvis?
  • Čo som využil pri jej vytváraní?
  • Koľko slov mala?

A ďalšie takéto otázky na detaily, ktoré pomôžu si na ňu spomenúť. Lebo veľa krát sa stane. že nie je problém si veci uložiť do pamäti, ale vedieť ich odtiaľ dostať. Veľa štúdií ukázalo, že keď sa človeka spýtate čo si z filmu alebo inej aktivity pamätá, on vám nie je schopný odpovedať. Ale keď začnete klásť konkrétne otázky, tak zrazu vám vie presne odpovedať. Takáto situácia sa často objavuje aj pri deťoch, či už keď sa učia alebo pozerajú / počúvajú rozprávky. Preto vymýšľajte otázky, ktoré pomôžu naštartovať pamäť.


 

ďalšie techniky


Teraz sa pozrime ešte na techniky, ktoré boli vyvinuté na lepšie zapamätávanie si pomocou združení.. Existuje mnoho spôsobov, ako vytvoriť mnemotechnický prostriedok, napríklad prostredníctvom slov, písmen, rýmov a mentálnych obrazov. Čím kreatívnejší ste, tým ľahšie bude pamätať si tieto informácie.

„Acrostic“ je veta, ktorej iniciála každého slova kóduje niečo, čo si chcete zapamätať. Niekoľko príkladov: Cecília Dala Evke Famóznu Gumenú Antilopu Hľadanú Cirkusom. Táto veta je - C - dur stupnica – C D E F G A H C. A čo tak veta: Eva Hodila Granát Do Atómovej Elektrárne - tá nám zas ukladá do pamäte struny na gitare. Môžeme to napríklad ale využiť aj v matematike. Tento príklad presne hovorí o goniometrickej funkcii: Vykríkol syn (sin) na svoje kone: protiľahlá ku prepone! Ako môžete vidieť, ide o metódu, kde si vytvoríte vlastné slovo z počiatočných písmen zoznamu. Pekným príkladom je tiež DEKA, pričom ide o vitamíny D,E,K,A , ktoré sú rozpustné v tukoch. Táto metóda funguje nie len pri vytváraní zmysluplných slov, ale dokonca pomáha vytvoriť si aj nezmyselné slová, ktoré si zapamätáme.

Skratky sú veľmi podobné metóde akronymu. Či už sa jedná o FIFA (Medzinárodná federácia futbalového zväzu), MERCOSUR (Spoločný trh juhu), OSN (Organizácia Spojených národov) atď.

Taktiež môžete využívať pritom rýmy alebo slovné hračky. Všetky mnemotechnické pomôcky a postupy majú jednu vlastnosť. Fungujú o to lepšie, čím viac sa venujete ich tvorbe a tréningu. Pokiaľ si vytvoríte vlastné pomôcky, je vyššia pravdepodobnosť že si ich dobre zapamätáte, ako pri učení sa tých, ktoré vytvoril niekto iný. To, čo si viete dobre predstaviť a ešte lepšie, ak tomu aj rozumiete, sa vám bude lepšie učiť a budú sa vám lepšie na to vytvárať pomôcky. V prípade, že ste hravý typ, môžu vám pomôcť aj hry. Hry, ktoré stimulujú krátkodobú, ako i dlhodobú pamäť vám môžu byť nápomocné. Či už to budú krížovky, sudoku alebo pamäťové hry, ktoré kúpite v hračkárstve. Toto je spôsob, akým tak isto môžete nenápadnou formou pomôcť trénovať pamäť svojim deťom.



na záver ...


Je dôležité, že existujú ešte ďalšie činnosti, ktoré vám pomáhajú precvičovať si pamäť. Či už sa jedná o spev, hranie a hudobný nástroj, šach, pexeso, počítačové hry zamerané na rozvoj pamäte atď.

Pri zapamätávaní je dôležité poznať samého seba. Pokiaľ o sebe viete, že si zapamätávate napríklad lepšie podľa obrazov / vizuálu, tak ako ja tak využívajte túto schopnosť. Samozrejme môžete informáciu spojiť aj s farbami, vôňami alebo chuťami. Ak sa vám lepšie účí posluchom, čítajte si veci nahlas aby ste stimulovali sluch. Ak sa vám lepšie zapamätáva to, čo ste čítali, nájdite si formu, aby ste si to mohli prečítať. Napríklad napísanie si mena rukou stimuluje mozog niekoľkými spôsobmi. Keď ho napíšete, môžete ho vidieť, premýšľať o ňom znova a znova a vaše telo vytvorí fyzickú alebo svalovú pamäť. Z tohto dôvodu môže byť písanie poznámok perom alebo ceruzkou efektívnejšie, ako písanie na počítači. Preto si teraz rýchlo zoberte pero a papier a všetko, čo ste sa tu dozvedeli, si prepíšte... Ale nie, žartujem! Dúfam, že vám myšlienky a poznatky v tomto článku z dlhodobého hľadiska pomôžu a uľahčia váš každodenný život.



KĽÚČ K EFEKTÍVNEMU UČENIU A PAMÄTANIU SI DRŽÍ NAŠA PREDSTAVIVOSŤ A SPOLUPRÁCA PRAVEJ A ĽAVEJ HEMISFÉRY NÁŠHO MOZGU. ČÍM VIAC MÁME MEDZI NIMI SPOJENÍ, TÝM LEPŠIE SA NÁM UČÍ A TÝM VIAC INFORMÁCIÍ SI MÔŽEME PRIDAŤ K TOMU, ČO UŽ POZNÁME.


Ak vás mnemotechnické pomôcky zaujali, neváhajte si pozrieť aj náš ďalší článok na túto tému. Je zameraný na jednu špecifickú pomôcku s názvom Pamäťový palác – poraz stres overenými technikami (mystresship.com)