parallax background

Pamäťový palác

Stres v čase home office-u
31. marca 2021
Relaxation
Ako dychové cvičenia ovplyvňujú život
15. apríla 2021
Stres v čase home office-u
31. marca 2021
Relaxation
Ako dychové cvičenia ovplyvňujú život
15. apríla 2021


NIE JE PALÁC AKO PALÁC!


Vedeli ste, že držiteľ Guinessovho rekordu Chao Lu si dokázal zapamätať v presnom poradí až 67 890 čísel? A ako sa mu to podarilo? Používal pre to pamäťové paláce, inak nazývané metódu loci.

 

čo je metóda loci alebo pamäťový palác?

 


Jedná sa o jednu zo základných mnemotechnických pomôcok (druhú nájdete vo videu nižšie), ktorá nám dopomáha k lepšiemu a rýchlejšiemu si zapamätávaniu si informácií. Či už sa jedná o bežné veci, ako sú nákupné zoznamy, alebo zložitejšie, ako sú rôzne typy učiva, balíčky kariet a dokonca až celé knihy. A že sa to oplatí? Veď sami určite poznáte situácie, keď vám partner / partnerka nadiktujú čo im máte doniesť z obchodu a už po ceste do obchode namiesto zoznamu máte v hlave skôr guláš o aké presné suroviny sa to jednalo. V takomto prípade to ešte môže byť sranda a stačí zavolať, ale predstavte si že sa vám niečo také stane pri pracovných úlohách a máte volať svojmu šéfovi s tým, čo to vlastne chcel. A tam sranda už asi končí. :)

Pamäťové paláce vám pri poctivom tréningu pomôžu:

  • Rýchlejšie sa učiť napr. cudzie jazyky
  • Zapamätať si chronologické poradie
  • Vytvárať si mentálny denník
  • Pamätať si dlhé prednesy
  • Zoznamy vecí čo treba urobiť / nakúpiť
  • Ale aj zapamätať si karty


Proste všetko, čo si okamžite potrebujete zapamätať. Ako ľudia sme málokedy schopní si zapamätať naraz viac než sedem položiek (čo je približná kapacita krátkodobej pamäti identifikovaná Georgom A. Millerom), pričom z nich podľa výskumov v rámci nasledujúcich 24 hodín až 70% informácií zabudneme . Preto ide o naozaj veľmi efektívnu techniku, ktorá vám v krátkom čase pomôže zapamätať veľké množstvo informácií. Napríklad po 2-hodinovom tréningu je možné si zapamätať počas 5 minút balíček sedmových kariet v správnom poradí. Neveríte? Vyskúšajte si to!„PSYCHOLÓGOVIA SI ÚČINNOSŤ TEJTO METÓDY VYSVETĽUJÚ VYUŽITÍM TROJROZMERNÉHO PROSTREDIA, V KTOROM SA ĽUDIA ODJAKŽIVA PRIRODZENE POHYBUJÚ. VĎAKA TOMU VEĽMI DOBRE VIEME V TROJROZMERNÝCH SÚVISLOSTIACH I PREMÝŠĽAŤ.“


A ako teda funguje? Táto technika sa zakladá v ukladaní predmetov symbolizujúcich veci, ktoré si chceme zapamätať do dôverne známeho prostredia. Známy iluzionista a autor populárnych televíznych show Derren Brown v knihe Magie a manipulace mysli odporúča začiatočníkom začať s dobre známymi miestami, ako sú cesta domov alebo izby nášho domova. Presnejšie by sa malo jednať o predmety, ktoré sú fixné a nemenia sa. Napríklad v takej kúpeľni: práčka, umývadlo, vaňa, zrkadlo a záchod.

ako teda na to?

 

Začnime jednoducho. Ako sme si povedali, mala by to byť nejaká cesta alebo miesto. My si vyberieme už vyššie spomenutý dom, ktorý bude mať 3 miestnosti. V každej miestnosti si zvolíme 5 miest, ktoré nás oslovujú a zostávajú stabilne v tej danej miestnosti. Napríklad môžeme použiť tých 5 spomenutých miest v kúpeľni o odstavec vyššie. Pokiaľ už máte zvolených 5 miest v každej z troch miestností, vytvorili ste si práve 15 miest, ktoré vám budú slúžiť k ukladaniu vecí, ktoré si chcete zapamätať. Teraz si zavrite oči a vybavte si každú z tých troch miestností a v nich tých 5 vami zvolených vecí. Máte? Tak teraz si začnite k týmto 15 miestam priraďovať veci, ktoré si chcete zapamätať.

Na úvod začneme zapamätaním si nákupného zoznamu, čo patrí k tým najjednoduchším. Pokiaľ si chcete zapamätať balíček sedmových kariet, učivo alebo iné zložitejšie veci, bude na to potrebné poznať postupy a mať trochu skúseností s pamäťovými palácmi. Hold, učený z neba nikto nespadol a začať treba od podlahy. Známym príkladom je zoznam: chipsy, lístky do kina, pivo, kvety a motorová píla. Tento zoznam začneme asociovať do miest vo vašom pamäťovom paláci. Keďže ich je 5, bude nám stačiť jedna miestnosť a my v tomto príklade použijeme už spomínanú kúpeľňu. A ako to bude vyzerať?

Umývadlo a chipsy. Predstave si, že doma nemáte taniere a tak chipsy vysypete do umývadla. Lístky do kina napríklad na Bonda spojíte so zrkadlom ... Predstavte si ako sa pozeráte do zrkadla a vidíte tam seba v smokingu, alebo ak ste žena, predstavte si ako šarmantne k vám prichádza tento gentleman. V každom prípade predstavy necháme na vás. Pivo? Spojme so záchodom, pričom si budeme predstavovať, že vám doma ukradli všetok alkohol. Prídete k záchodu, otvoríte nádržku na vodu (áno, uznávam, so stavanými záchodmi to asi bude problém si predstaviť) a z nej vytiahnete pivo. Pri tom máte radosť, ako ste tých zlodejov prechytračili. Ďalšie položky si skúste sami asociovať. A nezabúdajte, že predstavivosti sa medze nekladú. Práve naopak, čím neobvyklejšiu, bláznivejšiu a emočne nabitejšiu predstavu vytvoríte, tým lepšie sa vám ukotví v pamäti.

Keď si prepojíte týchto 5 miest s položkami v zozname, stačí zavrieť oči a vybaviť si umývadlo, zrkadlo, záchod, vaňu, práčku a automaticky sa vám pri každom mieste vybavia i tie veci, ktoré ste si chceli zapamätať. Výhodou je, že týmto spôsobom si môžete zapamätať a vybaviť bez problémov aj 50 položiek, pričom pamätať si ich budete tak dlho, ako silnú asociáciu si vytvoríte. Vo všeobecnosti nám po ešte jednom zopakovaní dokážu v hlave zostať niekoľko dní, pričom pokiaľ budeme princíp opakovania dodržiavať, môžu tam ostať aj navždy. Možno vám bude trošku dlhšie trvať zapamätanie si dvoch vecí na jednom mieste (napr. v práčke), ale verte, že stačí niekoľko hodín praxe a veci si dokážete zapamätať rýchlejšie, ako by vám trvalo si ich zapísať na papier. Časom si budete vytvárať nové a nové paláce, do ktorých budete zapisovať nové a nové informácie. Dôležité je len dodržiavať základné princípy.

a či je to ťažké?

 

Je na to viacero názorov. Veľa ľudí túto techniku nepochopilo a snažili sa ju využívať v situáciách, v ktorých nefungujú. Preto ak čakáte, že si niečo do pamäťového paláca uložíte, nebudete to niekoľko rokov používať, a potom to raz budete chcieť využiť, budete asi sklamaní. Bohužiaľ všetci zabúdame, a pamäťové paláce sú technikou na rýchle uloženie si vecí do pamäte. Druhým dôležitým faktorom je kreativita. Pamäťové paláce sú vecou kreativity, predstavivosti, fantázie a do istej miery aj zmyslu pre humor. Preto nestačí si vytvoriť jeden a tam skončiť. Pamäťové paláce treba trénovať kým začnú byť naozaj efektívne aj v ostatných oblastiach života. Ale určite sa to oplatí. Takže naše staré známe:

trénovať, trénovať, trénovať ...

 

A nezabúdajte! Váš prvý palác môže stáť za hov .... Dokonca aj druhý, tretí atď. U mňa fungoval až ten štvrtý, ktorý som si vytvoril správne. Vyžaduje to tréning a pevnú vôľu pokračovať v tom, do čoho ste sa pustili. Ak vás náš článok zaujal a chcete sa dozvedieť niečo viac o pamäti a technikách zapamätávania, neváhajte si pozrieť nasledujúce video, ktoré hovorí o technike kľúčového slova.

 
 

Pokiaľ vás pamäťová technika – Pamätový palác / metóda loci zaujali a chcete sa o mnemotechnických pomôckach dozvedieť viac pozrite aj náš ďalší článok Mnemotechické pomôcky – poraz stres overenými technikami (mystresship.com) . Budeme radi, ak vám táto technika zapamätávania pomôže. Pamäťové paláce tvoria základ mnemotechniky. Preto ich trénovaním zlepšujete nie len svoju pamäť, ale aj kreativitu a schopnosť sústrediť sa.