Vedeli ste, že držiteľ Guinessovho rekordu Chao Lu si dokázal zapamätať v presnom poradí až 67 890 čísel? A ako sa mu to podarilo? Používal pre to pamäťové paláce, inak nazývané metódu loci.
Jedná sa o jednu zo základných mnemotechnických pomôcok (druhú nájdete vo videu nižšie), ktorá nám dopomáha k lepšiemu a rýchlejšiemu si zapamätávaniu si informácií. Či už sa jedná o bežné veci, ako sú nákupné zoznamy, alebo zložitejšie, ako sú rôzne typy učiva, balíčky kariet a dokonca až celé knihy. A že sa to oplatí? Veď sami určite poznáte situácie, keď vám partner / partnerka nadiktujú čo im máte doniesť z obchodu a už po ceste do obchode namiesto zoznamu máte v hlave skôr guláš o aké presné suroviny sa to jednalo. V takomto prípade to ešte môže byť sranda a stačí zavolať, ale predstavte si že sa vám niečo také stane pri pracovných úlohách a máte volať svojmu šéfovi s tým, čo to vlastne chcel. A tam sranda už asi končí. :)
Pamäťové paláce vám pri poctivom tréningu pomôžu:
Proste všetko, čo si okamžite potrebujete zapamätať. Ako ľudia sme málokedy schopní si zapamätať naraz viac než sedem položiek (čo je približná kapacita krátkodobej pamäti identifikovaná Georgom A. Millerom), pričom z nich podľa výskumov v rámci nasledujúcich 24 hodín až 70% informácií zabudneme . Preto ide o naozaj veľmi efektívnu techniku, ktorá vám v krátkom čase pomôže zapamätať veľké množstvo informácií. Napríklad po 2-hodinovom tréningu je možné si zapamätať počas 5 minút balíček sedmových kariet v správnom poradí. Neveríte? Vyskúšajte si to!
A ako teda funguje? Táto technika sa zakladá v ukladaní predmetov symbolizujúcich veci, ktoré si chceme zapamätať do dôverne známeho prostredia. Známy iluzionista a autor populárnych televíznych show Derren Brown v knihe Magie a manipulace mysli odporúča začiatočníkom začať s dobre známymi miestami, ako sú cesta domov alebo izby nášho domova. Presnejšie by sa malo jednať o predmety, ktoré sú fixné a nemenia sa. Napríklad v takej kúpeľni: práčka, umývadlo, vaňa, zrkadlo a záchod.
Začnime jednoducho. Ako sme si povedali, mala by to byť nejaká cesta alebo miesto. My si vyberieme už vyššie spomenutý dom, ktorý bude mať 3 miestnosti. V každej miestnosti si zvolíme 5 miest, ktoré nás oslovujú a zostávajú stabilne v tej danej miestnosti. Napríklad môžeme použiť tých 5 spomenutých miest v kúpeľni o odstavec vyššie. Pokiaľ už máte zvolených 5 miest v každej z troch miestností, vytvorili ste si práve 15 miest, ktoré vám budú slúžiť k ukladaniu vecí, ktoré si chcete zapamätať. Teraz si zavrite oči a vybavte si každú z tých troch miestností a v nich tých 5 vami zvolených vecí. Máte? Tak teraz si začnite k týmto 15 miestam priraďovať veci, ktoré si chcete zapamätať.
Na úvod začneme zapamätaním si nákupného zoznamu, čo patrí k tým najjednoduchším. Pokiaľ si chcete zapamätať balíček sedmových kariet, učivo alebo iné zložitejšie veci, bude na to potrebné poznať postupy a mať trochu skúseností s pamäťovými palácmi. Hold, učený z neba nikto nespadol a začať treba od podlahy. Známym príkladom je zoznam: chipsy, lístky do kina, pivo, kvety a motorová píla. Tento zoznam začneme asociovať do miest vo vašom pamäťovom paláci. Keďže ich je 5, bude nám stačiť jedna miestnosť a my v tomto príklade použijeme už spomínanú kúpeľňu. A ako to bude vyzerať?
Umývadlo a chipsy. Predstave si, že doma nemáte taniere a tak chipsy vysypete do umývadla. Lístky do kina napríklad na Bonda spojíte so zrkadlom ... Predstavte si ako sa pozeráte do zrkadla a vidíte tam seba v smokingu, alebo ak ste žena, predstavte si ako šarmantne k vám prichádza tento gentleman. V každom prípade predstavy necháme na vás. Pivo? Spojme so záchodom, pričom si budeme predstavovať, že vám doma ukradli všetok alkohol. Prídete k záchodu, otvoríte nádržku na vodu (áno, uznávam, so stavanými záchodmi to asi bude problém si predstaviť) a z nej vytiahnete pivo. Pri tom máte radosť, ako ste tých zlodejov prechytračili. Ďalšie položky si skúste sami asociovať. A nezabúdajte, že predstavivosti sa medze nekladú. Práve naopak, čím neobvyklejšiu, bláznivejšiu a emočne nabitejšiu predstavu vytvoríte, tým lepšie sa vám ukotví v pamäti.
Keď si prepojíte týchto 5 miest s položkami v zozname, stačí zavrieť oči a vybaviť si umývadlo, zrkadlo, záchod, vaňu, práčku a automaticky sa vám pri každom mieste vybavia i tie veci, ktoré ste si chceli zapamätať. Výhodou je, že týmto spôsobom si môžete zapamätať a vybaviť bez problémov aj 50 položiek, pričom pamätať si ich budete tak dlho, ako silnú asociáciu si vytvoríte. Vo všeobecnosti nám po ešte jednom zopakovaní dokážu v hlave zostať niekoľko dní, pričom pokiaľ budeme princíp opakovania dodržiavať, môžu tam ostať aj navždy. Možno vám bude trošku dlhšie trvať zapamätanie si dvoch vecí na jednom mieste (napr. v práčke), ale verte, že stačí niekoľko hodín praxe a veci si dokážete zapamätať rýchlejšie, ako by vám trvalo si ich zapísať na papier. Časom si budete vytvárať nové a nové paláce, do ktorých budete zapisovať nové a nové informácie. Dôležité je len dodržiavať základné princípy.
Je na to viacero názorov. Veľa ľudí túto techniku nepochopilo a snažili sa ju využívať v situáciách, v ktorých nefungujú. Preto ak čakáte, že si niečo do pamäťového paláca uložíte, nebudete to niekoľko rokov používať, a potom to raz budete chcieť využiť, budete asi sklamaní. Bohužiaľ všetci zabúdame, a pamäťové paláce sú technikou na rýchle uloženie si vecí do pamäte. Druhým dôležitým faktorom je kreativita. Pamäťové paláce sú vecou kreativity, predstavivosti, fantázie a do istej miery aj zmyslu pre humor. Preto nestačí si vytvoriť jeden a tam skončiť. Pamäťové paláce treba trénovať kým začnú byť naozaj efektívne aj v ostatných oblastiach života. Ale určite sa to oplatí. Takže naše staré známe:
A nezabúdajte! Váš prvý palác môže stáť za hov .... Dokonca aj druhý, tretí atď. U mňa fungoval až ten štvrtý, ktorý som si vytvoril správne. Vyžaduje to tréning a pevnú vôľu pokračovať v tom, do čoho ste sa pustili. Ak vás náš článok zaujal a chcete sa dozvedieť niečo viac o pamäti a technikách zapamätávania, neváhajte si pozrieť nasledujúce video, ktoré hovorí o technike kľúčového slova.
Pokiaľ vás pamäťová technika – Pamätový palác / metóda loci zaujali a chcete sa o mnemotechnických pomôckach dozvedieť viac pozrite aj náš ďalší článok Mnemotechické pomôcky – poraz stres overenými technikami (mystresship.com) . Budeme radi, ak vám táto technika zapamätávania pomôže. Pamäťové paláce tvoria základ mnemotechniky. Preto ich trénovaním zlepšujete nie len svoju pamäť, ale aj kreativitu a schopnosť sústrediť sa.