parallax background

Vplyv mentálnej pohody na športový výkon

Môže smiech liečiť?
22. júna 2022
“Overthinking”
25. augusta 2022
Môže smiech liečiť?
22. júna 2022
“Overthinking”
25. augusta 2022



„Čím ťažšie sa víťazstvo tvorí, tým väčšie je šťastie ktoré z neho vzíde “ – Pelé

V nasledujúcom článku sa pozrieme na veľmi zaujímavú tému vplyvu mentálnej pohody na výkon. A keďže nie všetko je o práci, budeme sa zameriavať na športový výkon. Sme radi, že o svoje praktické skúsenosti a poznatky v rámci tejto témy sa podelil náš kolega PhDr. Martin Zibrín PhD. MBA, ktorý popri práci sa aj na výkonovej úrovni venuje cyklistike.

Verím, že rovnako poznáte momenty kedy ste pre svoj športový výkon tvrdo trénovali, ale jeden dva dni pred dňom „D“ zažijete situáciu, ktorá má vplyv na váš výkon. Nie ste vo svojej koži, neviete sa sústrediť, unikajú vám drobné, ale podstatné detaily ... Určite tak, ako ja ste si hovorili - čo s tým?

Na úvod sa na to pozrieme z vedeckého pohľadu. Timothy Gallwey definoval základnú rovnicu výkonu ako V= P - I - teda V ako Výkon = Potenciál – Interferencie. A čo sú to tie interferencie? Ide o obmedzenia, ktoré nám znižujú náš výkon. Pričom Váš očakávaný výsledok sa z neurovedeckého pohľadu dá regulovať cez tzv. Magic 4F .Teda Flow, FUN, FOCUS, FEAR.

 

flow, fun, focus, fear

 

 

V rámci našej prípravy na športový výkon všetko so všetkým súvisí, a preto nie je divu, že každý detail sa počíta. Dnes sa pozrieme na interferencie, teda obmedzenia, ktoré nás brzdia v sústredení pozornosti na výkon. Samotné interferencie vieme ďalej rozdeliť do viacerých skupín. Pre jednoduchosť a stručnosť sa zameriame tento krát na tieto:

  • Príprava - čo chcem a môžem mať pod kontrolou?
  • Power Posing – držanie tela
  • Self talk - vnútorný monológ
 

ste pripravení začať?

 


Aby sa v čase prípravy na výkon vaša myseľ upokojila, je veľmi vhodné používať tzv. čeklisty. Teda kontrolné zoznamy, ktoré nám dajú pocit istoty, že sme na nič nezabudli. V prípade, že sa chystáte na svoje prvé veľké preteky, viete si takéto kontrolné zoznamy zostaviť s kolegom, trénerom, ale určite ich niekoľko nájdete aj na internete. Pre ich dlhodobé a úspešné využívanie je pri takýchto postupoch dôležitá evalvácia. Teda vyhodnotenie funkčnosti samotného čeklistu. V praxi to znamená, že po absolvovaní preteku je ten najlepší čas na prípravu nasledujúceho preteku. Alebo samotného výkonu je tesne po aktuálnom výkone. Hovorí sa, že spätná väzba sú raňajky šampiónov. Naším odporúčaním je viesť si takéto čeklisty elektronicky. Ja osobne používam OneNote, kde viem v jednotlivých záložkách deliť aj jednotlivé fázy prípravy a priebehu výkonu. Napr. Pred pretekom – týždeň, večer, hodinu. Samozrejme tých foriem je naozaj veľa, stačí si vybrať to, čo vyhovuje vám osobne.

poriadne sa drž!

 

 

Váš výkon, výhru, alebo prehru prežívate hlavne vo vlastnej hlave. Na telesnej úrovni sa s tým dá veľmi efektívne pracovať cez Power Posing. Čo to je? Je to zmena držania tela, ktorá vyvoláva v tele pozitívne chemické reakcie a pomôže vám so sebavedomím. Takže skúste - držte hlavu hore, chrbát pekne vzpriamený, ak sa dá, poskáčte si a ruky dvíhajte do výšky, akoby ste sa už tešili z víťazstva. Ak si v náročných situáciách viete uvedomiť a realizovať tento fakt, tak ostatné za vás zariadi biochémia v našom tele, teda hormóny. V niektorých štúdiách sa dokonca uvádzalo, že vylučovanie testosterónu môže stúpnuť až o + 20%, kortizol vie klesnúť o 20% a vaša chuť riskovať môže vzrásť až o + 30 %. Táto technika tak môže pomôcť nabudiť vaše zmysly a podporiť aj vašu sústredenosť.

rozprávaj sa so sebou ...

 

 

Som naozaj na tento výkon pripravený? Spravil som všetko, čo bolo nutné? Takéto a podobné otázky sa nám často víria v hlave a odpoveď na ne by mala byť nasledovná. „Tvrdo a systematicky som sa na tento pretek pripravoval, teraz sa už sústredím len na podanie maximálneho výkonu“. Veď šampión sa cíti ako víťaz, aj keď sa aktuálne nedarí. Na to je dobré vytvoriť si aj nejakú mantru, ktorá bude mať pozitívny a posilňujúci efekt na váš výkon. Napríklad v cyklistike viete využiť niečo takéto „Som silný vo výšľapoch a zjazdy si koncentrovane užívam a regenerujem“. Z danej afirmácie, ktorú si vytvoríte by malo byť pre vás jasné aj to, kde ležia vaše silné stránky. Ide o nastavenie určitého FLOW. Ale samotnému FLOW sa pozrieme na zúbok nabudúce v pokračovaní tohto článku. V náročných situáciách je potrebné vnútorný monológ zamerať na pozitíva. Napríklad – „aktuálna situácia mi ukazuje, že sa predbiehať nedá, pozorne a koncetrovane jazdím, čakám na vhodnú príležitosť a potom oddýchnutý vyrazím vpred“ . Tu ide o to upriamiť myseľ na pozitívne myšlienky, lebo negativizmus môže so sebou priniesť ustráchanosť, prípadne chyby spôsobené nekomfortnou (stresujúcou) situáciou.

Na záver by sme tieto odporúčania zabalili do akejsi bubliny založenej z rituálov, vecí ktoré poznáte, viete riadiť a máte naplánované. Všetko, čo vám funguje využívajte a situácie, ktoré by vás mohli vyhodiť z komfortnej zóny eliminujte. Takto sa môžete pustiť do toho, čo máte radi úplne na plno. V budúcom pokračovaní sa pozrieme na sústredenie sa na činnosť, čo je vec, s ktorou veľa z nás má problém nielen pri športe. Taktiež si niečo ďalšie povieme o spomínanom FLOW alebo mentálnej únave a strate motivácie.

Dovtedy mi dovoľte vám zaželať veľa krásnych a pozitívnych zážitkov, či už pri športe alebo inej činnosti. Ak vás články zamerané na voľný čas zaujali, pokojne neváhajte pozrieť aj Úspech? Talent či Drina – poraz stres overenými technikami (mystresship.com) alebo Posilňujem motiváciu – poraz stres overenými technikami (mystresship.com)