parallax background

“Overthinking”

Vplyv mentálnej pohody na športový výkon
24. augusta 2022
Psychohygiena
29. septembra 2022
Vplyv mentálnej pohody na športový výkon
24. augusta 2022
Psychohygiena
29. septembra 2022

 

Pristihnete sa niekedy pri tom, ako sa v myšlienkach spätne vraciate k situáciám, ktoré ste zažili?

Môže sa jednať o hádku, rozhovor, alebo čokoľvek viac či menej dôležité. Tiež môžete pociťovať, že nedokážete vypnúť, stále len premýšľate a cítite sa vyčerpane. Môže sa jednať o cyklus nadmerného premýšľania, z anglického jazyka takzvaný “overthinking”. Tento fenomén ma niekoľko znakov, pomocou ktorých ho môžete spoznať.

 

poďme sa na ne pozrieť!

 

 

1.)

Premýšľanie

Prvým je rozmýšľanie nad situáciou bez toho, aby viedla ku konkrétnej akcii alebo jej riešeniu - len sa utápame v negatívnych pocitoch. “Prečo som to neurobil radšej takto?” alebo “Mal by som spraviť ešte toto..” namiesto toho, aby sme naozaj niečo podnikli.

2.)

Prehrávanie

Druhým je spätne prehrávanie si negatívnych udalosti, ktoré sa nám udiali. Nezáleží pri tom na tom, ako veľmi bola táto udalosť dôležitá a ani na tom, či sa udiala včera, predvčerom, pred mesiacom alebo niekoľkými rokmi. Vaše myšlienky v tomto prípade môžu vyzerať napríklad takto: “Prečo som povedal takú hlúposť? Ako som sa vtedy len strápnil.”

3.)

Budúcnosť

Tretím znakom nadmerného premýšľania sú obavy z budúcnosti, alebo inak nazývané i katastrofizácia. Mame strach z toho, of by sa mohlo stať a vždy si predstavíme ten najhorší možný scenár. Navyše tiež preceňujeme pravdepodobnosť, s akou tento scenár môže nastať. Strach nám vyvolávajú napríklad situácie, ktoré sú pre nás nové, nedokážeme ich predvídať a tak môžeme dostať pocit, že ich nevieme ani ovplyvniť.

Takéto premýšľanie nás môže dostať do bludného kruhu a negatívne pôsobiť na našu psychiku a mentálne zdravie. Nielen že nám môže spôsobovať negatívne emócie, ale i zhoršovať niektoré psychické ochorenia, ako napríklad úzkosť či depresia. Okrem toho nadmerné uvažovanie ničí našu produktivitu, pretože nás doslova paralyzuje. Bludný kruh myšlienok nám ničí príležitosti, či už sa jedna o nás osobný či pracovný život.

 

ako teda môžem bojovať proti nadmernému premýšľaniu?

 

 

Azda najdôležitejším prvým krokom je identifikovať nadmerne premýšľanie a adresovať jednotlivé myšlienky. Môžete sa napríklad spýtať, či vaše myšlienky vedú k nejakému konkrétnemu riešeniu, správaniu alebo akcii.

A ako pokračovať, ak mám pocit, že neprimerane nad niektorými vecami uvažujem?

Pomôcť vám môže i odviesť pozornosť od týchto myšlienok. Ak máte pocit, že znova sa dostávate do svojho “bludného kruhu” jednoducho zamerajte svoju pozornosť na niečo v svojom okolí. Môžete sa napríklad venovať domácim povinnostiam, zavolať priateľovi, ísť na prechádzku alebo si pozrieť film. Teda čokoľvek, čo vás baví a viete sa pritom skoncentrovať na tú činnosť, ktorú vykonávate. Ak vás takéto premýšľanie prepadne v noci, skúste vstať a začať robiť činnosť, ktorú neradi robíte. Napríklad také umývanie riadu ... A verte, ako rýchlo a dobre dokážete zaspať. 😊

Ak chcete svoje myšlienky vyriešiť, naplánujte si riešenie situácie a vykonajte ho. Skúste si spísať jednotlivé kroky riešenia daného problému. Toto odvedie vašu pozornosť a pomôže vám pohnúť sa smerom k riešeniu problému.

Vyskúšajte meditáciu - meditácia, relaxácia alebo jednoduché dychové cvičenie vám môže jednoducho pomôcť odviesť pozornosť a zbaviť sa týchto myšlienok. Okrem toho ich benefitom je i upokojenie vášho momentálneho prežívania. Skúste si sadnúť na pokojné miesto a aspoň chvíľu sa sústrediť len na cyklus vlastného nádychu a výdychu. O tejto téme sa dozviete viac aj v našom článku Ako dychové cvičenia ovplyvňujú život


Ak vás tieto myšlienky chytajú večer alebo si nimi vypĺňate čas, ktorý by ste mali venovať spánku, môžete zmeniť svoju večernú rutinu. Skúste eliminovať stres aspoň 2 hodiny pred tým, než pôjdete späť. Môžete napríklad začať čítať knihu, ku ktorej ste sa dlho nevedeli dostať, vyskúšať jemné cvičenie alebo dať si teplú kúpeľ. Vyhýbajte sa však pred spaním používaniu elektroniky.

Ak vám tieto rady nepomôžu a podobné myšlienky obmedzujú vaše denné fungovanie, určite sa obráťte na odborníka, ktorý vám môže tento problém pomôcť vyriešiť.