parallax background

Psychohygiena

“Overthinking”
25. augusta 2022
Detox
20. decembra 2022
“Overthinking”
25. augusta 2022
Detox
20. decembra 2022



„V zdravom tele zdravý duch!“ – John Powel

 

Poznáte tie dni, kedy máte zlú náladu či nedostatok energie? Prípadne vás prepadá „pocit bordelu“ v hlave? Áno, myslíme tie dni, kedy akoby sa vám rozpadá život a neviete, ako sa z toho na prvý pocit začarovaného kruhu dostať. A pritom možno riešenie nie je ani až tak zložité. Zanedbaná psychohygiena môže pokojne spôsobiť všetky vyššie spomenuté problémy. Čo to vlastne je? Nepočuli ste ešte to slovíčko?

Psychohygiena by nudnú definíciu mala ako náuka o tom, ako upevňovať duševné zdravie, psychickú pohodu a mentálnu výkonnosť a pritom zvyšovať odolnosť voči škodlivým vplyvom. Pritom jednoducho povedané, jedná sa o vykonávanie činnosti / činností, ktoré nám pomôžu udržať rovnováhu v rámci telesného ako i duševného zdravia. Ide teda o aktivity, ktoré robíme radi a ktoré nám pomáhajú vypnúť od každodenných problémov a starostí. Takéto činnosti nám dávajú ten potrebný priestor na to, aby sme si svoje starosti a „bordel v hlave“ vedeli upratať.

Psychológia vníma človeka ako celostnú bytosť, ktorá má svoje myšlienkové pochody, emočné postoje, telesné potreby a hodnotové systémy. Všetky tieto časti vytvárajú jednotný celok – osobnosť človeka. Pokiaľ sú všetky v rovnováhe, človeku nechýbajú pocity bezpečia, naplnenia a pohody. Udržať správnu rovnováhu medzi jednotlivými časťami pomáha práve správna psychohygiena. Väčšina ľudí jej však bohužiaľ neprikladá dostatočný význam. Čo je samozrejme chyba.

Keďže dnešná doba je veľmi rýchla, človek si často ani nestihne uvedomiť, že sa niečo mení. Tak ako život nám prináša rôzne situácie – pozitívne, negatívne, množstvo prekážok a pádov. Niektoré situácie človek očakáva, niektoré sa zjavia ako blesk z jasného neba. Pri ich rýchlom prekonaní ani nemusíme mať pocit, že nám vzniknutý stres spôsobuje nejaké problémy, telo sa nabudí, dostane sa do fázy eustresu a so záťažou si poradí. Viac o téme eustresu a distresu si pokojne prečítajte v tomto našom článku https://www.mystresship.com/boj-alebo-utek/ . Horšie je, keď sa tento stres začne opakovať alebo dlhodobo pretrváva. S tým sa náš organizmus už nedokáže tak ľahko vyrovnať a telo sa začne brániť spustením samoregulačných procesov. Medzi tieto samoregulačné procesy môžeme spomenúť plač, krik alebo nás rozbolí hlava, prípadne ostaneme vyčerpaný. Ak sa človek nevie zastaviť, dopriať telu reset a oddych, ktorý potrebuje a pokračuje ďalej vysokou aktivitou, prípadne potláča fyzickú bolesť tabletkami alebo "nedostatok energie dobíja“ energetickými nápojmi, tak je riziko, že zvýšený nápor sa prejaví nielen na psychickom, ale aj telesnom zdraví.

V takomto prípade samoregulačné procesy v našom organizme už nedokážu zvládať záťaž a tá sa prejavuje vyššie spomenutými formami alebo precitlivelosou, nechuťou do života, čo môže postupne prerásť až do depresie.

No pokiaľ človek pravidelne venuje dostatok času psychohygiene a stará sa o svoje psychické zdravie, sa vie organizmus vysporiadať bez väčších problémov aj s najrôznejšími zložitými situáciami, ktoré spustia v organizme lavínu negatívnych pocitov. Pravidelnú psychohygienu a „vyčistenie hlavy“ preto možno pokladať za dôležitú súčasť pestovania duševného zdravia. Podporuje naše zdravie, zlepšuje koncentráciu, pamäť a všetky duševné procesy. Zároveň posilňuje imunitu, podpisuje sa pod lepšie pracovné výkony, prehlbuje pocity prežívania radosti v akýchkoľvek vzťahoch a vedie k pocitom naplneného a šťastnejšieho života.

 

a ako na to?

 

 

Neuveríte, ale naozaj to nie je nič zložité. Stačí si nájsť čas sám na seba a zaradiť priestor pre každodennú psychohygienu do svojho života. Áno, v dnešnom uponáhľanom svete sa to môže zdať takmer nemožné, no je naozaj taký problém ukradnúť si denne pol hodinu len pre seba?

Veríme, že nie. Práve naopak. Takáto pol hodinka by mala predstavovať základ dennej rutiny každého z nás. Táto aspoň pol hodina investovaná do samého seba, nám ľahko dokáže pomôcť zvládať každodenné situácie ľahšie, ako keď xi tých 30 minút na seba nenájdeme. Pamätám si, ako môj otec vždy, keď som bol ešte maličký chlapec prišiel z práce a išiel si na pol hodinku spraviť relaxáciu. Vtedy, aj keď som sa s ním chcel ísť veľmi hrať, som ho nemohol rušiť. Táto jeho forma psychohygieny mu pomáhala, aby sa po náročných pracovných dňoch vedel mi nie len venovať, ale najmä sa preladiť z práce na súkromný život a v pohode fungovať. Preto je dôležité si na seba nájsť tento čas a necítiť sa za to vinný. Vôbec nie je sebecké na chvíľu vypnúť od práce, školy, detí či manžela. Pre zachovanie psychickej pohody je to práveže nevyhnutné. Takto investovaný čas do seba samého je koniec koncov prínosom nielen pre vás ale aj pre vaše okolie.

Univerzálny návod, ako praktizovať psychohygienu v každodennom živote neexistuje. Každý človek je individuálna osobnosť, a to čo pomáha jednému, nemusí druhému. Základom je, aby vaša psychohygiena pozostávala z činnosti alebo činností, ktoré vám spôsobujú radosť. Či už pôjde o relaxáciu, čítanie knihy, športovanie, ručné práce alebo inú činnosť.

 

rýchly typ na záver

 

 

Keďže priamo ideálnu činnosť pre vás nevieme odporučiť, skúsime vás aspoň naviesť správnym smerom. Keďže sa jedná o rovnováhu v každodennom živote ... činnosť, ktorú idete robiť by vás mala nie len baviť, ale je vhodné, aby bola opozitom k vášmu pracovnému dňu. Preto, ak vaša práca pozostáva z psychickej činnosti a deň trávite za počítačom, je vhodné nájsť si aktivitu / aktivity, ktoré vás trošku rozhýbu. Či už sa bude jednať o prechádzku v prírode, prácu na záhradke alebo nejaký šport. Naopak, ak pracujete manuálne, relaxovať môžete napríklad pri dobrej knihe. Hľadajte si proste činnosť, ktorá je v kontraste s väčšinou vášho dňa. A nielen pohybovo, ale ideálne aj ľuďmi okolo vás. Preto, ak pracujete s ľuďmi a ste z celodennej interakcie s nimi unavení, nie je ideálnou činnosťou napr. kolektívny šport.

O čo viac zložitých situácií vám život prináša, o to viac by ste si mali nájsť priestor na venovanie sa psychohygiene. K psychohygiene pozitívne prispieva aj dostatočný spánok, zdravé stravovanie, správna komunikácia s okolím ako aj efektívne plánovanie činností.

Je fajn keď psychohygienu nenaučíte len samého seba, ale podarí sa vám ju budovať aj u svojej polovičky alebo detí. Aj oni toho môžu mať veľa v práci alebo škole a naučiť ich odreagovať sa môže byť do budúcna veľmi prospešné. Dokonca možno nájdete aj takú aktivitu (šport, spoločenské hry atď.), ktorá bude perfektnou formou odreagovania nielen pre vás, ale aj pre nich. Takto si môžete oddýchnuť, ale aj nájsť si spoločný čas pre rodinu. Vhodným spôsobom psychohygieny pre deti môžu byť aj rôzne záujmové krúžky. Ale pozor, nie také, ktorými sa rodičia snažia rozvíjať svoje nesplnené sny a nútia na ne deti chodiť. Správne vybrané krúžky by mali dieťa napĺňať a malo by na ne chodiť s radosťou, len tak splnia potrebný efekt.

Psychohygiena sa nám zdá byť väčšinou zbytočná, až kým sa nám postupne nezačne zosýpať celý svet a nevieme ako ďalej. A práve vtedy už môže byť neskoro … Keďže nefunguje ako čarovný prútik, a tak ako na iné veci je potrebný čas, je dôležité to mať na pamäti . Preto preventívne zaradenie činností, ktoré nám poskytnú dostatočný priestor na odreagovanie sa od problémov každodenného života, vie mať nezaplatiteľný efekt.