parallax background

Detox

Psychohygiena
29. septembra 2022
Vianoce
20. decembra 2022
Psychohygiena
29. septembra 2022
Vianoce
20. decembra 2022

 

AKO KAŽDÝ ROK, S NOVÝM ROKOM PRICHÁDZA I MNOŽSTVO NOVÝCH PREDSAVZATÍ.

 

Chcete tráviť viac aktívneho času s rodinou, chodiť viac na prechádzky či sa venovať športu alebo inému hobby? Ak máte pocit, že na tieto činnosti nemáte čas, môže v tom byť veľmi významný žrút času – online svet. Ak hľadáte jednoducho aplikovateľné novoročné predsavzatie, môže ním byť napríklad digitálny detox.

Najradikálnejším, ale i najjednoduchším krokom by bolo mobil úplne vypnúť. Vo víre každodenných povinností to však nie je vždy realizovateľné. Nižšie nájdete pár jednoduchších krokov, ktoré vám s týmto novoročným „digitálnym detoxom“ môžu pomôcť.

 

hodinu pred spaním nepoužívajte mobil / počítač

 

 

Žiarenie z týchto zariadení, tzv. modré svetlo podporuje udržiavanie bdelosti. Rovnako tak zabraňuje nášmu telu produkovať hormón zvaný melatonín, ktorý nášmu telu dáva signál, že je čas ísť spať. Pozeranie do telefónu pred spaním má však i psychologický efekt. Množstvo správ a prebytok informácií v nás vyvolávajú emócie, ktoré nám zabraňujú dostať sa do stavu relaxácie. Pozeranie do telefónu pred spaním môžete nahradiť rôznymi činnosťami, ako napríklad čítanie knihy, rozhovor s blízkymi, kúpeľ a podobne.

 

vypnite si upozornenia na telefóne

 

Obmedzenie používania telefónu je častokrát silný test sebazaprenia. 😊 Najväčším pokušením sú samozrejme upozornenia, pretože v nás vzbudzujú zvedavosť. „Čo ak ide o niečo dôležité? Kto mi asi píše?“ So správou častokrát skontrolujeme rovno celý online svet, či nám náhodou niečo neuniklo. Nápomocné môže byť tiež dohodnúť sa s blízkymi, nech namiesto písania správ radšej volajú, ak ide o niečo urgentné.

 

počas stretnutia sa venujte len druhej osobe

 

A najlepšie bude, ak telefón necháte v taške. Nevykladajte si ho na stôl. Okrem toho, že sa to nehodí, môže pôsobiť ako rušivý element aj napriek tomu, že máte vypnuté upozornenia. Britskí psychológovia vo výskume v roku 2012 zistili, že konverzácie ľudí, ktorí pri sebe nemali mobilný telefón, boli uspokojujúcejšie a hlbšie.

 

vnímajte svoje okolie

 

Nepoužívajte telefón v pohybe, napríklad pri chôdzi či behu. Nielenže tým ohrozujete seba či svoje okolie, no prichádzate o všetko, čo sa deje okolo vás. Zadívajte sa na priestor, ktorým prechádzajte, všímajte si ľudí alebo počúvajte okolité zvuky. Pomôžete tým svojim pozorovacím schopnostiam a možno zistíte, že je to pre Vás zaujímavejšie, ako používať telefón. 😊

 

obmedzte množstvo aplikácií, ktoré máte v mobile

 

Telefón slúži k udržaniu spojenia s ostatnými, no nie už však prostredníctvom telefonovania. Ak strávite dlhé chvíle len scrollovaním po sociálnych sieťach, skúste tieto aplikácie z telefónu vymazať. Ak je tento krok pre vás príliš radikálny, skúste aspoň obmedziť počet ľudí, ktorých sledujete. Dostanete sa tak len k skutočne relevantným informáciám, ktoré hľadáte, a tým čas na telefóne obmedzíte.

Ak sa rozhodnete do detoxu pustiť, ale zistíte, že neviete, čím „ťukanie do mobilu“ nahradiť, vedľa nájdete zopár tipov. Prajeme úspešné detoxovanie a všetko dobré do nového roka!  😊

Pár tipov

  • Choďte na prechádzku
  • Zahrajte sa s rodinou
  • Čítajte knihu

na záver:

  • Venujte sa zvieratkám
  • Otvorte si knihu
  • Nerobte nič