parallax background

Poznáte fínske Sisu?

Problémy so spánkom?
28. mája 2021
Budujme odolnosť našich detí
22. júla 2021
Problémy so spánkom?
28. mája 2021
Budujme odolnosť našich detí
22. júla 2021


„Nemyslíme žiadnu Sisu Sklovskú ani sa nemusíte báť, že je to nejaký kamoš sama a sata. Aj keď vlastne ...

 

Áno, niekto by v určitom zmysle tohto slova pochádzajúceho z Fínska mohol vidieť spojitosť so samo a sato. Ale tomu sa dnes venovať nebudeme. Budeme sa zameriavať na tento štýl života a možnosti jeho aplikácie u nás. Časť z vás sa možno už v minulosti stretla s pojmami hygge (ide o začlenenie maličkostí do svojho života, ktoré vám spôsobujú, že sa cítite dobre a v pohode) alebo lagom (výraz znamenajúci ani málo ani veľa, tak primerane. Alebo dokonca že „menej je viac“) a možno sa ich dokonca snažila začleniť do svojho života.

o čo vlastne ide?

 
 

Fínske sisu je životným štýlom a povahovými rysmi zároveň, ktoré sa „tradujú“ vo Fínsku desaťročia až stáročia. Prvá zmienka o ňom bola v roku 1745. Keďže sa presne preložiť nedá, môžeme ho chápať ako: statočnosť, odhodlanie, odolnosť, vytrvalosť a húževnatosť Fínov pri prekonávaní prekážok. Preto ho uplatňujú v rámci rôznych oblastí svojho života a často ho považujú za dôležitú súčasť ich úspechov. Fínska vedkyňa Emilia Lahti to v rámci svojho výskumu definuje ako: „dôležitosť toho, že sa dostávame do situácií, ktoré nás podrobujú skúškam a umožňujú nám ukázať, čoho všetkého sme schopní“. A to nielen v pracovnej a športovej oblasti, ale aj v oblasti vedy, výskumu, vzdelávania a životnej úrovne. Známy kanadský rečník Noel Chaker hovorí že:



„CELÚ DOBU, ČO ŽIJEM TU, SA UČÍM SISU, UČÍM SA NIKDY NEVZDAŤ – A K TOMU PATRÍ, ŽE V ZIME PRAVIDELNE PLÁVAM A ÚČASTNÍM SA MARATÓNOV A TRIATLONOV“.



Fíni sú na svoje sisu veľmi hrdí. Je to niečo, čo v sebe pestujú už od detstva. Niekto by možno povedal, že sa s tým aj rodia. Toto pestovanie sisu predstavuje robenie rôznych vecí každý deň, ktoré nám pomáhajú dlhodobo sa udržiavať v rámci života spokojní a fyzicky i psychicky zdraví.

a čo konkrétne si predstaviť?



Predstavte si životný štýl, ktorý vo vás buduje odhodlanie, húževnatosť, vytrvalosť a pritom pozitívne pôsobí na vaše fyzické a psychické zdravie. Možno si na úvod aj vravíte „ako sa to dá?“. Ale v ponímaní Fínov sa jedná o jednoduché činnosti, ktoré budú podporovať tieto vlastnosti a popri tom budú na vás pozitívne pôsobiť.

 

Prvou z nich je cestovanie. Pokiaľ chodíte do práce autom alebo autobusom, zamyslite sa, či by ste ich nemohli pravidelne vymeniť za bicykel alebo pešiu chôdzu. Fíni v rámci svojho sisu pravidelne do práce cestujú peši alebo na bicykli. A to nie len v krásnom počasí. A práve v tom je tá „finta“. Pokiaľ idete do práce peši / na bicykli v zlom počasí, kedy na vás prší / sneží a je vám zima, budujete u seba určitú vytrvalosť a ochotu vyjsť zo svojej komfortnej zóny. A práve takéto pravidelné vychádzanie z komfortnej zóny vám vie z dlhodobého hľadiska pomôcť prekonávať ťažké prekážky. Samozrejme toto budovanie vnútornej odolnosti nie je jediným pozitívnym efektom. Pravidelná jazda na bicykli alebo cestovanie peši vám dáva možnosť mať určitý čas pre seba, v ktorom si viete utriediť myšlienky, vypočuť si dobrú hudbu, alebo sa len tak preladiť na nasledujúcu časť dňa. Tretím benefitom je samozrejme samotný pohyb. V dnešnej uponáhľanej a nejasnej dobe veľkej časti populácie pohyb chýba. Poznám veľa ľudí, ktorí sú radi, keď za deň peši prejdú pár tisíc krokov a väčšinu dňa presedia za počítačom, na meetingoch, alebo cestovaním v aute alebo autobuse. To sa samozrejme prejaví nielen na riziku zvýšeného cholesterolu, cukrovke a iných chorobách, ale aj na ich fyzickej kondícii a duševnom rozpoložení.

Zaujímavosť o Sisu

pattern

Sám na sebe vám viem povedať, že zaradenie pravidelných hodinových prechádzok a chodenia do práce peši mi nie len pomohlo zvýšiť počet denne nachodených krokov z 5 tisíc na 11 tisíc, ale najmä som si našiel svoj vlastný čas pre seba a na preladenie sa medzi prácou a životom po práci. Pomohlo mi to aj znížiť stres a na chvíľku sa z hektického a rýchleho života zastaviť.

Ďalšou oblasťou, v ktorej Fíni svoje sisu pestujú, je sauna a otužovanie sa. Krajina s 5,5 miliónmi obyvateľov ma cca 3,5 milióna sáun, pričom fínska parná sauna je neoddeliteľnou súčasťou ich životného štýlu. Kombinácia sauny a studených kúpeľov už po stáročia má blahodarný účinok nielen na našu fyzickú schránku, ale i duševnú. Pravidelné saunovanie pomáha svalom v našom tele sa uvoľniť, taktiež uvoľňuje napätie, podporuje krvný obeh, znižuje krvný tlak, zlepšuje imunitu, pričom potením sa sa odstraňujú z tela toxíny a nečistoty. Samozrejme nie pre každého je vhodná a najmä ľudia s problémami so srdcom by si na saunovanie mali dať pozor.

Samotnú saunu fíni vnímajú v rámci svojho života ešte aj druhým spôsobom. A to ako miesto rovnosti. Vo fínskych saunách nie je žiadne VIP. Sauna svojim spôsobom predstavuje nehierarchistickú štruktúru severskej spoločnosti, pričom to perfektne vystihuje populárne fínske príslovie: „Všetci ľudia sú si rovní, ale nikde nie viac ako v saune.“

Takisto otužovanie sa je vo Fínsku veľmi populárnou záležitosťou. O užitočnosti zimného plávania / otužovania sa hovorí veľmi veľa. Tento pozitívny vplyv na organizmus pekne popisuje fínsky profesor Hannu Rintamäki, ktorý viac ako 40 rokov skúma pozitívne účinky chladu na organizmus a hovorí: „Ponorenie na 30 sekúnd až minútu do vody, ktorá má priemernú teplotu 4 stupne v zimných mesiacoch vyvolá hormonálnu búrku preto, lebo aktivuje veľa z takzvaných hormónov šťastia. Pričom medzi hormóny šťastia patria endorfíny, ktoré telo prirodzene zbavujú bolesti, serotonín (ktorý údajne prispieva k vyrovnanej nálade), dopamín (neurotransmiter, ktorý pomáha kontrolovať centrá odmeny a potešenia v mozgu a taktiež reguluje pohyb a emočnú odozvu) a oxytocín (známy tiež ako hormón lásky)“. A profesor Rintamäki ďalej pokračuje: „Naviac zimné plávanie podporuje krvný obeh, spaľuje kalórie a posilňuje imunitný systém. Srdcový tep sa zrýchli a po návale endorfínov sa vo vás rozplynie príjemný pocit“. Kúpanie v studenej vode vás bude nútiť ostať v prítomnom okamihu. Preto ak vám zdravie umožňuje vykonávať túto činnosť, je určite vhodné pomaly a opatrne ju vyskúšať. Môže to na vás mať pozitívny vplyv v podobe zlepšenia imunity, povzbudenia organizmu voči únave, úľavy od bolesti, budovania lepšej odolnosti tela na chlad či pomôže v boji so stresom.

A prečo tieto dve aktivity Fíni radia do svojho sisu? Aj saunovanie aj otužovanie patria k oblastiam, ktoré rovnako napomáhajú budovať vytrvalosť a vnútornú odolnosť. Ide vždy o dlhodobý proces, pri ktorom prekonávate svoje limity časovým úsekom, ktorý strávite v či už rozpálenej saune alebo v ľadovej vode. Takýmto spôsobom tak dokážete veľmi intenzívne rozvíjať svoje telo nielen po fyzickej, ale i psychickej stránke. Pri otužovaní takisto je vhodné naučiť sa dychové vzorce, ktoré vám pomôžu prekonať náročnú situáciu. A keď prídete na to, že vám pomáhajú v studenej vode, ste o krok bližšie začať veriť tomu, že dychové cvičenia (samozrejme iné, ako v tej vode) vám dokážu pomôcť pri prekonávaní náročných situácií doma, ako i v práci. 😊

cestou, ako budovať sisu, je tiež ...



Niekoľko ďalších prvkov severského životného štýlu. O ktoré ide? Fíni sa snažia veľmi veľa času tráviť v prírode. A to nie len z pohľadu prechádzok, bicyklovania, turistiky a iných druhov športov. Svoj voľný čas trávia aktívne aj z pohľadu pestovania a zberu plodín. Veľké množstvo Fínov zbiera lesné plody, kvety a huby ktoré intenzívne využívajú na prípravu domácich džemov, sirupov, koláčov a iných chutných pokrmov. Tento životný štýl im umožňuje nielen aktívne tráviť voľný čas, ale dopomáha im aj k zdravému stravovaniu a konzumácii sezónnych produktov. Práve takáto forma pohybu či úprava stravovania formou malých zmien (konzumácia nízkotučných mliečnych produktov, mäsa, syra a rýb, používanie menšieho množstva tuku vo varení, konzumácia nenasýtených mastných kyselín, nahradenie bieleho chleba ražným, denná konzumácia ovocia, bobuľovín atď.) dokáže byť podľa štúdie Lindström a kol. (2005) efektívnou prevenciou voči rozvoju diabetu druhého typu. Určite aj vďaka tomu sa Fínsko nachádza na popredných priečkach boja proti civilizačným chorobám a obezite.

budovať ho nemusíte len u seba...



Fíni tieto vlastnosti sa nesnažia budovať len u seba v pokročilom veku. Naopak, budujú ich od detstva. Preto sa ich snažia rozvíjať aj u svojich ratolestí. Veľa času s nimi trávia v prírode, kde podporujú ich tvorivosť predstavivosť a budujú základy ich fyzickej zdatnosti. Takouto hravou formou ich učia, že zábava sa dá nájsť všade okolo nás a nie je na ňu potrebný počítač alebo tablet. Vedecké výskumy ukazujú, že tento prístup a životný štýl pomáha Fínom nie len v boji s obezitou detí, ale napomáha tiež v ich húževnatosti pri prekonávaní prekážok v škole. Takto dlhodobo nastavený systém práce s deťmi umožňuje nielen plnohodnotný rozvoj dieťaťa v symbióze s prírodou, učí ho zdravému životnému štýlu, ale na základe výskumov sa ukazuje na dlhodobý pozitívny vplyv na ich študijné výsledky a uplatnenie do budúcna.

Vlastnosti, ktorým fíni učia svoje deti odmalička, im podľa výskumov zjavne pomáhajú po zdravotnej stránke, ale aj po stránke vedomostnej úrovne, ktorá sa rovnako prejavuje do celkovej životnej úrovne krajiny.

Samozrejme jedna lastovička leto nerobí, a tak je nemožné tvrdiť, že keď u nášho dieťaťa začneme uplatňovať princípy sisu, zmení sa životná úroveň v krajine. Na to by bolo treba zmeny systému fungovania samotného štátu a inštitúcii v ňom. Ale môže to pomôcť samotnému dieťaťu tak, ako nám pri rozvoji samého seba a jeho / našej životnej úrovne.

pestujem ho!



Nie je to len fráza. Ide naozaj o kľúčový faktor pri úspešnosti zavedenia do našich životov. V rámci knihy Sisu: The Finnish Art OF Courage (Sisu: Fínske umenie odvahy) autorka Joanna Nylund priblížiIa cenné tipy, ktoré by sme s vami chceli zdieľať:

  • 1. Buďte vždy pripravení! Ak nás niečo znervózňuje alebo zneisťuje, mali by sme sa na to pripraviť. A to prostredníctvom vedomia, čítania alebo učenia. Môžete sa upokojiť tým, že viete všetko potrebné o tom, čo nastane.
  • 2. Starajte sa o seba a svoju pohodu. Ak v našom živote nastane stres, zanedbávame seba a svoju pohodu. Občas je dôležité povedať aj nie a dopriať si kvalitný spánok, vyjsť na čerstvý vzduch a vyhradiť si dôležitý čas na obed, večeru.
  • 3. Buďte opatrnejší, zamerajte sa na seba Aby ste našli svoje vnútorné „sisu“, je dôležité tlmiť v sebe hlasy a zvuky. Rozuzliť to môžete napríklad meditovaním alebo dýchacími cvičeniami.


V rámci posledného bodu tipov od Joanny Nylund vám vedia byť užitočné nielen naše ďalšie články a bezplatné relaxácie, ale i cielené programy, ktoré na našej stránke mystresship.com nájdete.

 

Budeme sa tešiť, ak vás náš článok o Sisu zaujme. Zamyslite sa nad ním a skúste niektoré z uvedených myšlienok implementovať to svojho každodenného života. Hlavne nezabudnite. Ide o jedinečnú fínsku silu vôle, odhodlania nevzdať sa a nejsť cestou najmenšieho odporu. Myslite na to, dajte tomu čas, energiu a začnite postupne. Práve prichádzajúce letné obdobie veríme, že je ideálnym časom so zavedením týchto metód. A úprimne, kto by sa nechcel učiť od krajiny, ktorej študenti v testovaní PISA patria medzi top krajiny  v oblasti vedeckej gramotnosti (tretie miesto medzi krajinami OECD), matematiky (siedme miesto) a čítania (druhé miesto). zdroj: PISA survey and Finland’s results – factors behind Finland’s success in the PISA surveys – OKM – Ministry of Education and Culture, Finland (minedu.fi) „Húževnatosť“, ktorú si Fíni takto pestujú, bola už podrobená nejednému výskumu. Na úvod článku Sisu sme spomínali vedkyňu Emiliu Lahti, ktorá sa tejto téme intenzívne venuje pod vedením priekopníčky v tejto oblasti psychológie, Angely Duckworth, o ktorej knížke sme písali v tomto článku Úspech? Talent či Drina – poraz stres overenými technikami (mystresship.com)

Ak chcete byť vždy informovaný, čo je u nás nové, sledujte náš facebook, kde sa hneď dozviete všetky novinky. Link na sledovanie tu: mystresship – Domov | Facebook . Za vaše zdieľania a like vám budeme vďační.