parallax background

Ako dychové cvičenia ovplyvňujú život

Palác v prírode
Pamäťový palác
3. apríla 2021
Muž a žena využívajúci mnemotechnické pomôcky
Mnemotechické pomôcky
16. apríla 2021
Palác v prírode
Pamäťový palác
3. apríla 2021
Muž a žena využívajúci mnemotechnické pomôcky
Mnemotechické pomôcky
16. apríla 2021


Ako sa hovorí, dýchať znamená žiť.


Preto by sme to mohli parafrázovať, že dýchať správne znamená žiť zdravo a skvele sa cítiť. Síce naše dýchanie je plne automatické, a teda máme pocit, že dych nevieme ovplyvniť, ale nie je to pravda. Preto na otázku, či svoj dychový vzorec viem ovplyvniť, je odpoveď jednoduchá. Áno, viem. Pokiaľ nie sme v strese, tak si ani nemusíme všimnúť, že náš dýchací vzorec je nesprávny. Chyby v dýchaní zväčša pocítime až vo vypätých chvíľach. A práve vtedy nám správne naučený dychový vzorec dokáže prejav stresu znížiť a pomôže situáciu zvládnuť. Pričom nesprávne dychové vzorce nám naopak ešte viac uškodia. A je jedno, či sa bude jednať o prezentáciu pred šéfom, vystúpenie na konferencii alebo prezentovanie pred spolužiakmi na vysokej škole. Tieto príklady sú krátkodobými stresovými podnetmi. Z našich predchádzajúcich článkov (môžeš pozrieť tu) už ale vieme, že stres nie je negatívny len krátkodobo, ale môže pôsobiť na nás aj dlhodobo. V takom prípade nesprávne dychové vzorce = nesprávne dýchanie, môže viesť až k vážnejším zdravotným, ako i psychickým problémom. Preto je také dôležité sa naučiť správne dýchať. Správne dýchanie nám môže pomôcť nie len pri krátkodobom zvládaní stresových situácií, ale z dlhodobého hľadiska aj k vitalite, obranyschopnosti nášho organizmu a celkovému zdraviu. Bohužiaľ väčšina z nás dýcha nedostatočne alebo nesprávne.


čo s tým?

 

V nasledujúcom videu, ktoré sme si pre vás pripravili, sa dozviete základné informácie prečo je správne dýchanie dôležité, čo správne / nesprávne dýchanie vie ovplyvniť, ale najmä si ukážeme, ako vyzerajú nesprávne dychové vzorce. Na záver videa sa ešte naučíte prvé a základné dychové cvičenie, ktoré mu sa hovorí pozorovanie vlastného dychu. Takže sa pohodlne usaďte. Želáme vám príjemné pozeranie.

 


A NEZABUDNITE! AK STE CELÝ ŽIVOT DÝCHALI NESPRÁVNE, BUDE TO CHCIEŤ TROCHU CVIKU, ALE ODMENOU VÁM BUDÚ NIELEN LEPŠIE FUNGUJÚCE ORGÁNY, ALE AJ MENEJ STRESU. PO SKONČENÍ VIDEA SA NEZABUDNITE VRÁTIŤ K ČLÁNKU A POZRIEŤ SI ĎALŠIE DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE K DÝCHANIU.Ako sa vám video páčilo? Budeme samozrejme veľmi radi, ak nám dáte spätnú väzbu, aby sme naše produkty a informácie ktoré šírime dokázali zlepšovať. :) Ale teraz sa už vráťme k dýchaniu ... Po videu sme si pre vás pripravili krátky súhrn informácií, na čo pri správnom dýchaní nezabudnúť. A samozrejme aj prečo je to dôležité.

takže nezabudnite:

 
  • Nadychujte sa nosom. Je to dôležité z dôvodu, že pri nádychu nosom sa vzduch zvlhčí, prečistí sa riasinkami a krv sa okysličí až o 15% viac, ako keby sa nadychujete ústami.
  • Podľa viacerých výskumov, ako i jogínov je tajomstvom dlhovekosti pomalý dych. Preto dýchajte pomaly, a pre dostatočné okysličenie krvi v pľúcnych alveolách je dôležité, aby v nich vzduch ostal 10 až 20 sekúnd. Takže pozor na tempo dychu!
  • Ako ste vo videu mohli vidieť, poznáme rôzne typy nesprávneho dýchania. Preto je veľmi dôležité dýchať správne, a to do brucha a bránice. Brušné, teda abdominálne dýchanie je dôležité najmä z dôvodu, že spodná časť pľúc telu dodáva najväčšie množstvo kyslíka. Niektoré publikácie tvrdia, že sa jedná až o 80%. Pri brušnom dýchaní sa bránica sploští a zníži. To napomáha zlepšeniu krvného obehu a taktiež k stimulácii a optimalizácii fungovania našich vnútorných orgánov, ako napríklad pečeň, žlčník, pankreas, slezina, žalúdok, ale aj črevá.

nosom o 15% viac kyslíka, a do brucha až o 80% viac kyslíka

 

Nádych je kratší ako výdych. Dĺžku nádychu a výdychu s krátkym sekundovým zadržaním dychu si môžete vyskúšať aj tu. Prípadne ak chcete si skúsiť iné dychové cvičenie na dĺžku nádychu a výdychu, nájdete ich na našom bezplatnom facebookovom profile, pričom časom doplníme ďalšie.

Pri tréningu správneho dýchania je veľmi dôležité dodržať správny postup učenia sa dychových cvičení. A teda od jednoduchých, ako je pozorovanie nášho dychu, po tie zložitejšie. Až potom, čo zvládate jednoduché cvičenia bez problémov, prejdite k náročnejším. Nie len, že sa Vám budú učiť ľahšie a skôr uvidíte pokrok, ale najmä sa ich dokážete naučiť správne. Lebo nesprávne a rýchle naučenie sa dychových cvičení môže mať nie pozitívny, ale naopak negatívny účinok na náš organizmus. Ak vás téma zaujala, chcete sa naučiť správne dýchať a hľadáte zostavu dychových cvičení v správnej postupnosti, pozrite si náš 10 alebo 30-dňový program.

 

aké benefity teda pre nás budeme mať, ak budeme správne dýchať?


Správne dýchanie:

  • Zlepšuje metabolizmus, spánok a náladu
  • Eliminuje únavu a dokonca aj starnutie
  • Pomáha lepšie zvládať psychickú aj fyzickú záťaž

Preto fungovanie našej bránice, a teda správne dýchanie do veľkej miery bude určovať kvalitu nášho života. Čím viac zapájame bránicu pri dýchaní, tým viac kyslíka dostaneme do pľúc a tým pádom aj do mozgu a k bunkám.


AK MÁŠ ZÁUJEM ZMENIŤ SVOJE DÝCHACIE STEREOTYPY, MUSÍŠ SI VYTVORIŤ RITUÁL – TEDA NÁJSŤ SI MIESTO A ČAS, KEDY BUDEŠ CVIČIŤ DÝCHANIE


Tak čo myslíš? Ovplyvňuje správne dýchanie náš život? Pokiaľ ťa článok o správnom dýchaní a dychové cvičenia v ňom zaujali, neváhaj pozrieť i naše ďalšie obsahy. Či už sa bude jednať o Hlavné príčiny stresu – poraz stres overenými technikami (mystresship.com) alebo iné články. Napríklad z oblasti zvládania stresu alebo seba rozvoja. V prípade otázok neváhaj nám napísať – Napíšte nám | mystresship.com alebo pozrieť náš facebook.