parallax background

Stres a príroda

Kvety na imunitu
Stres a imunitný systém
18. augusta 2020
Úspech? Talent či Drina
2. januára 2021
Kvety na imunitu
Stres a imunitný systém
18. augusta 2020
Úspech? Talent či Drina
2. januára 2021


Stres a príroda. Majú spoločný menovateľ?

 

Je pre nás prospešné chodiť do prírody? V dnešnej hektickej dobe plnej plnenia termínov a množstva negatívnych informácií, ktoré sa na nás valia z každej strany, nie je žiadnym prekvapením, že ľudia prežívajú množstvo stresu a stresových situácií. Tie sa často na nás negatívne prejavujú, a tak nie je prekvapením, že čas na rekreáciu v prírode sa znižuje. Pritom prechádzky alebo ľahká turistika pozitívne ovplyvňujú naše fyzické zdravie, a štúdie preukazujú aj mnohé ďalšie pozitívne efekty na náš mozog i psychický stav.

Preto ak nie si veľkým fanúšikom turistiky a prechádzok v prírode, tento článok ti ukáže, prečo by to stálo za prehodnotenie.

 

Prečo teda tráviť čas v prírode?

Renomovaný odborník z oblasti enviromentálnej psychológie Stephen Kaplan formuloval teóriu ART alebo Attention Restoration Theory. Teória hovorí, že pobyt v prírode a pozorovanie scenérií človeku pomôže zlepšiť schopnosť sústrediť sa. Pomáha nám obnoviť našu koncentráciu, ktorú sme museli vynaložiť na plnenie úloh počas dňa. Preto nečudo, že veľa ľudí už prišlo na to, že prechádzka v parku alebo pozorovanie západu slnka im dokáže pomôcť získať nadhľad, povzniesť sa nad každodenné problémy a oddýchnuť si.

Mnohé štúdie ukazujú, že dĺžka času stráveného v prírode koreluje so zdravotným stavom jedinca. U ľudí, ktorí trávia svoj čas obklopení zeleňou, bola zistená nižšia hladina stresového hormónu - kortizolu, nižšia hladina cholesterolu, ale i nižší tlak, čo znižuje riziko vzniku srdcovocievnych ochorení a ako i náchylnosť na vznik diabetu II typu.

Príroda okrem iného má pozitívny vplyv aj na sebakontrolu. Ľudia, ktorí trávia viac času v prírode a sú obklopení zeleňou vykazujú vyššiu schopnosť sebadisciplíny a nižšiu impulzivitu.

Žena v prírode

Depresia a frustrácia? Aj v tom dokáže príroda pomôcť

Aj niečo tak jednoduché ako prechádzka v prírode nám dokáže pomôcť bojovať s frustráciou alebo stresom. Nie len, že fyzická aktivita s ňou spojená dokáže spáliť stresové metabolity ale pomôže nám odpútať sa od každodenných problémov, a uvoľňuje serotonín a endorfín - hormóny šťastia. Najnovšia štúdia ukazuje, že aj 30 minút týždenne strávených v prírode môže byť efektívnou prevenciou voči vzniku depresie a vysokého krvného tlaku .

Vplyv na pamäť

Turistika a celkovo fyzická aktivita má priamy i nepriamy vplyv aj na náš mozog. Aký? Znižuje inzulínovú rezistenciu, znižuje zápalové procesy , stimuluje rastové faktory v mozgu, ktoré ovplyvňujú zdravie mozgových buniek a pomáha rastu nových ciev v mozgu a prežitiu nových mozgových buniek.

Pritom veľa štúdií došlo k prekvapivému záveru, že časti mozgu, ktoré kontrolujú myslenie a pamäť, sú väčšie u ľudí, ktorí vykonávajú nejakú fyzickú aktivitu. Ako prehlásil doktor Scott McGinnis z Harvardskej Univerzity:

„Ešte vzrušujúcejšie je zistenie, že zapojenie sa do programu pravidelného cvičenia strednej intenzity počas šiestich mesiacov alebo roka je spojené s nárastom objemu vybraných oblastí mozgu.“

Článok publikovaný v odbornom časopise PNAS potvrdzuje podobné účinky aj na deti. Autori sa vyjadrili, že vystavovanie deti zeleni dokáže zlepšiť ich kognitívne schopnosti a kognitívny vývin. Jednalo sa najmä o zlepšenia v oblasti pracovnej pamäti a schopnosti sústrediť sa.

príroda a muž
 

Na záver ...

Vedci tiež skúmali účinky esenciálnych olejov zo stromov na subjektoch v hotelovej izbe. Li, Kobayashi a Wakayamu počas tejto podrobnej štúdie dali subjektom inhalovať fytoncidy z rastlín a pozorovali ich vplyv. Tie mali za následok nárast aktivity NK buniek (subpopulácia lymfocytov - buniek imunitného systému), a taktiež došlo k významnému zníženiu hladiny adrenalínu a noradrenalínu. Práve tieto hormóny sú základom reakcie „boj alebo útek“, a ktorá môže spôsobovať chronický stres.

This content is restricted to subscribers