15 minút O strese
Ide o reakciu nášho tela (fyzickú a duševnú) na vzniknuté podmienky, s ktorými sa musíme vysporiadať. Podrobnejšie a odbornejšie vysvetlenie je takéto:
Stres je zapríčinený stresorom, čo je situácia, osoba alebo objekt, ktorý vnímame ako stresový (pôsobiaci stres), a ktorý následne vyvoláva stresovú reakciu. Stresory sú veľmi rôznorodé a spúšťačmi stresov sú nielen podnety okolo nás, ale veľakrát aj to, čoho sa obávame ako aj naša predstavivosť.
Prebieha v niekoľkých štádiách. V týchto štádiách organizmus jedinca prechádza rôznymi fázami, s ktorými musí pracovať a ovplyvňujú ho, až sa môže dostať do stavu vyčerpania. Ďalej vám popíšeme jednotlivé fázy...
pôsobenia stresu dochádza k poplachovej reakcii. Celé telo reaguje výraznou aktiváciou. Všetky telesné funkcie (dýchanie, tep, potenie atď.) sa zrýchľujú, avšak nedochádza k dlhodobému ovplyvneniu určitého telesného orgánu.
dlhšiu dobu, v druhom štádiu sa mu organizmus prispôsobí a dostáva sa do štádia adaptácie alebo odolnosti. Počas tohto štádia telo prispôsobí svoj metabolizmus tak, aby stres zvládalo dlhú dobu. Stresová odpoveď sa prejavuje len v určitom orgánovom systéme, ktorý ho nedokáže účinne zvládnuť alebo potlačiť (napríklad sa objavia problémy s trávením).
ak stres pokračuje ďalej, už sa schopnosť adaptácie stráca a organizmus sa postupne dostáva do štádia vyčerpania. V tomto štádiu orgánové systémy alebo procesy, pomocou ktorých sa stres zvládal, sa zrútia. Naplno sa prejavia telesné, psychické a zdravotné dôsledky dlhodobého stresu.
Žijeme v období neustálej zmeny
Vzniká v každom z nás a má svoj význam. Keď ho pochopíte a uvedomíte si, ako na stres reagujete, pomôže vám to lepšie ho zvládnuť. Prečo stres je inštinktom každého z nás a bez neho by sme nedokázali prežiť?
Neváhaj a získaj ostatné časti ktoré sú v platenej verzii. Je to jednoduché a rýchle!