parallax background

10 tipov na zlepšenie koncentrácie pozornosti

Prečo povedať športu áno?
23. augusta 2021
Naše výkony nie sú dvojfarebné
10. novembra 2021
Prečo povedať športu áno?
23. augusta 2021
Naše výkony nie sú dvojfarebné
10. novembra 2021


„Najväčší dar, ktorý môžete človeku dať, je vaša pozornosť." - Will Schwalbe


ako nedostatok pozornosti môže vyzerať?


Stáva sa vám, že pri čítaní knihy po určitom čase neviete, o čom ste posledných pár strán čítali? Poprípade sa neviete „vyhádzať“ zo svojich denných úloh alebo máte pri rozprávaní s ľuďmi problém, že neviete, o čom rozprávali, prípadne im skáčete do reči? Za týmito problémami môže byť vaša pozornosť.


čo to vlastne je?



Pozornosť je schopnosť sústrediť našu psychickú činnosť smerom, ktorý je žiaduci pre vykonanie určitej úlohy. Znamená to tiež schopnosť znižovať vplyvy, ktoré môžu pozornosť narúšať, či už je to napríklad veľký hluk v kaviarni alebo naše vlastné emócie, ako napríklad hnev alebo frustrácia. Nedostatočná schopnosť koncentrovať pozornosť a odbúravať nežiaduce vplyvy ovplyvňuje mnoho oblastí nášho života - znižuje našu schopnosť zapamätávať si, znižuje výkonnosť, znižuje kvalitu vykonávaných úloh či robí nás nevšímavými voči druhým ľuďom. Nedostatočná pozornosť tiež znižuje empatiu, teda schopnosť porozumieť emóciám druhého človeka.

Pozornosť je schopnosť sústrediť našu psychickú činnosť smerom, ktorý je žiaduci pre vykonanie určitej úlohy. Znamená to tiež schopnosť znižovať vplyvy, ktoré môžu pozornosť narúšať, či už je to napríklad veľký hluk v kaviarni alebo naše vlastné emócie, ako napríklad hnev alebo frustrácia. Nedostatočná schopnosť koncentrovať pozornosť a odbúravať nežiaduce vplyvy ovplyvňuje mnoho oblastí nášho života - znižuje našu schopnosť zapamätávať si, znižuje výkonnosť, znižuje kvalitu vykonávaných úloh či robí nás nevšímavými voči druhým ľuďom. Nedostatočná pozornosť tiež znižuje empatiu, teda schopnosť porozumieť emóciám druhého človeka.

Pozornosť nám teda pomáha zamerať sa na to, čo je pre nás dôležité, a naopak ignorovať to, čo pre nás dôležité nie je. Je kritická v mnohých oblastiach života, či už je to práca, medziľudské vzťahy alebo učenie sa.

pár faktov, ktoré vám pomôžu pozornosť lepšie pochopiť ...



Pozornosť je limitovaná – ľudská schopnosť koncentrovať pozornosť nie je neobmedzená. Limitovaná je napríklad únavou, ale i našou schopnosťou spracovávať len určité množstvo podnetov naraz. Naša myseľ má však i tendenciu sa po určitom čase sústredenia „len tak túlať“.


Rozrušenie nastáva najčastejšie pri úlohách, ktoré sú pre nás nezaujímavé, nudné alebo naopak príliš náročné – pri úlohách, ktoré sú pre nás zvládnuteľnou výzvou alebo nás jednoducho bavia je jednoduchšie udržať sústredenie.


Multitasking pozornosť narúša - Určite ste o ňom už počuli - multitasking, alebo vykonávanie viacerých činností naraz je veľmi častým zvykom viacerých z nás. Napriek tomu, že môžeme mať pocit, že multitasking je pre nás výhodou a umožňuje nám zvládať viac vecí naraz, opak je pravdou. Prepínanie z úlohy na úlohu rozrušuje našu pozornosť. Preto nám vykonanie určitej úlohy môže trvať viac času, no zvyšuje sa i chybovosť a znižuje kvalita vykonanej úlohy. Ak počujete niekoho povedať, že je „v multitaskingu je skvelý“, opak môže byť pravdou. Potvrdzuje to i štúdia zo Stanfordskej univerzity, ktorej závery hovoria, že ľudia, ktorí sa sústredia len na jednu úlohu dosahujú lepšie výsledky ako tí, ktorí majú tendenciu robiť viac vecí naraz.


Existujú dva hlavné vplyvy, ktoré rozrušujú našu pozornosť – emočné a senzorické – senzorické sú tie, ktoré vplývajú na naše zmysly, napríklad veľký hluk alebo bolesť. Našu pozornosť však vedia rozrušiť i naše emócie, napríklad frustrácia, hnev či veľká prežívaná radosť.



AKO TEDA MÔŽEM ZLEPŠIŤ SVOJU SCHOPNOSŤ KONCENTROVAŤ POZORNOSŤ?


Skúste pri rozhovore aktívne počúvať. Toto je jedna z najjednoduchšie aplikovateľných techník, ktoré vám môžu pomôcť lepšie sa koncentrovať. Keď máte s niekým rozhovor, venujte tejto osobe svoju plnú pozornosť - snažte sa ho neprerušovať, nehrajte sa na mobile, udržujte očný kontakt. Rozmýšľajte nad tým, čo človek hovorí namiesto toho, aby ste uvažovali nad tým, čo mu odpoviete.

Venujte sa čítaniu kníh – skúste si každý deň vyhradiť aspoň krátky čas na čítanie knihy. Najlepšie bude, ak si zvolíte knihu v štandardnom, papierovom formáte. Pri e-knihách, napríklad v tablete, vás môžu rozrušovať prichádzajúce upozornenia. Ak sa prichytíte, že neviete, o čom ste čítali, vráťte sa naspäť. Dôležitý je aj výber knihy - vyberte si takú, ktorá vás bude baviť. Bude tak pre vás určite jednoduchšie udržať pozornosť.

Uvedomelé prechádzanie sa– ešte ste o ňom nepočuli? Len sa vyberte von a pozorujte všetko, čo je okolo vás. Objavujte neznáme zákutia vášho mesta či okolité parky. Telefón nechajte doma a trénujte si svoje pozorovacie schopnosti. Započúvajte sa do okolitých zvukov, vnímajte vône. Je to veľmi jednoduché! Ak sa radi prechádzate v prírode, prečítajte si i náš ďalší článok na tému, prečo je to pre vaše duševné zdravie prospešné: https://www.mystresship.com/stres-a-priroda/

Sústreďte sa len na to, čo práve robíte. – Či už je to varenie, čítanie knihy, rozprávanie sa s druhým človekom alebo práca. Multitasking môže narúšať vaše sústredenie a dochádza pri ňom k tomu, že ani jednej z vykonávaných úloh nevenujete plné sústredenie. Nielen, že si multitaskingom budujete nevhodný návyk, ale i klesá kvalita toho, čo vykonávate.

Ak máte problém koncentrovať sa v práci a cítite sa byť neproduktívni, vyhraďte si čas na pravidelné prestávky – Môžete skúsiť napríklad metódu pomodoro - po 25 minútach práce si vyhraďte čas na 5 minútovú pauzu. Po štyroch takýchto cykloch si doprajte dlhšiu prestávku, circa 20 minút. Počas tohto 25 minútového pracovného intervalu sa sústreďte len na jednu činnosť a nevykonávajte viac vecí naraz.

Skúste relaxačné techniky, techniky všímavosti alebo meditácie – ich efektivita pre zvyšovanie rozsahu pozornosti bola dokázaná i výskumne. Relaxačné techniky vás učia byť v prítomnom momente, učia vás sústrediť sa na to, čo sa deje okolo vás a znižujú tendenciu vašej mysle len tak sa „túlať“. Ak máte záujem skúsiť jedno z našich relaxačných cvičení, kliknite sem: https://www.youtube.com/watch?v=zLXyrXiwt4U&t=91s

Choďte cvičiť – nemusí sa jednať o cvičenie v posilňovni, ale napríklad len o rýchlu chôdzu. Štúdie dokazujú, že aeróbny pohyb pomáha so sústredením dokonca i ľuďom s diagnózou ADHD (attention deficit hyperactivity disorder), ktorej jedným z hlavných znakov sú ťažkosti s koncentráciou pozornosti.

Doprajte si kvalitný spánok – je všeobecne známe, že nedostatok spánku ovplyvňuje našu schopnosť rozhodovať sa, zapamätávať si nové informácie alebo reagovať. Vedeli ste však, že nedostatok môže negatívne ovplyvniť i vaše sústredenie? Pre zaistenie správneho spánku je dôležité, aby ste pred spaním nepoužívali svoj mobilný telefón, dopriali si pravidelný pohyb a išli spať a vstávali pravidelne v približne rovnakom čase. Chcete sa vedieť o spánku a jeho dôležitosti dozvedieť viac? Prečítajte si naše ďalšie články: https://www.mystresship.com/problemy-so-spankom/

Trénujte svoj mozog – ak chcete zlepšiť svoju schopnosť koncentrácie pozornosti, skúste venovať minimálne 15 minút denne, 5 dní v týždni trénovaním svojho mozgu – pomôcť vám môže napríklad vypĺňanie krížoviek, sudoku, hranie šachu a podobne. Efektivita tzv. kognitívneho tréningu bola dokázaná i vedecky. U participantov, ktorí podstúpili kognitívny tréning v rozsahu 15 minút, 5 krát týždenne v rozsahu 10 týždňov došlo napríklad k zlepšeniu krátkodobej pamäti, pracovnej pamäti, ale i schopnosti koncentrovať pozornosť.

Zbavte svoje pracovné prostredie rušivých vplyvov – či už sa jedná o televízor, mobil alebo rádio. Všímajte si, čo najčastejšie rozrušuje Vašu pozornosť. Ide o prichádzajúce upozornenia alebo rozhovor v rádiu? Jednoducho ho vypnite. Pri práci z home office si vyhraďte svoje pracovné miesto.


Prišli ste počas čítania článku na to, že máte sami tendenciu vykonávať viac činností naraz, nechávate sa počas práce vyrušiť upozorneniami na mobile alebo často pri rozhovoroch strácate niť? Nezabúdajte, že návyky sa budujú postupne. Ak sa rozhodnete pracovať na svojej pozornosti, postupujte malými krokmi, ale snažte sa ich aplikovať vo svojom každodennom živote – či už si v práci doprajete pravidelné prestávky, vypnete si upozornenia na mobile, budete pozornejšie počúvať svojich priateľov alebo venujete viac času čítaniu kníh. Ak chcete vedieť, z akých zdrojov sme čerpali, prečítajte si nižšie:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3724411/

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0965229916303570?casa_token=Ekdlqm1C-xcAAAAA:SkGk4AQ3-hN7wrRexiDsdAog7BShaXAepY6cjRsOOCWV4agGgYLFLpd0iKPcbfRHFMRzvo4pPhzj

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26333022/https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26333022/

Daniel Goleman – Pozornost: Skrytá cesta k dokonalosti, Jan Melvil Publishing, 2014